Facebook Google+ Twitter

„Cichy przestępca” - badania gęstości tkanki kostnej w Zabrzu

Mieszkańcy Zabrza po raz kolejny mogli wziąć udział w akcji mającej na celu wykonanie pomiaru gęstości tkanki kostnej. Wyniki na miejscu oceniał lekarz-reumatolog.

Informacja o chorobie / Fot. Ryszard BudniakOsteobus / Fot. Ryszard BudniakOsteoporoza to choroba, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej. Często jest również nazywana „cichym przestępcą”, dlatego, że objawy tej choroby przebiegają bezboleśnie. Wielu osobom ta przypadłość kojarzy się z osobami w podeszłym wieku i przypisuje się ją przeważnie kobietom. Niestety, coraz częściej zapadają na nią nie tylko młodsze kobiety, ale zaczyna dotykać również mężczyzn - mówiła lekarz-reumatolog.

Aby stwierdzić dokładny pomiar gęstości minerałów tkanki kostnej, wykonuje się badania densytometryczne.

Informacje o chorobie / Fot. Ryszard BudniakNajważniejsze czynniki ryzyka - mówiła reumatolog - to między innymi: wątła budowa ciała,
przebyta osteoporoza w rodzinie, nałogi, takie jak palenie papierosów, alkohol, kawa. Leczenie
trwa dość długo bo od 3 do 9 lat i wymaga dużej systematyczności i cierpliwości pacjenta.

Akcja ta, była kolejną inicjatywą zabrzańskiej apteki DOZ w „Okrąglaku”. Badaniem objęto
ponad sto osób, głównie między 45-60 rokiem życia. Badania miały miejsce w osteobusie, który jest przystosowany do przeprowadzenia tego typu badań. Dodatkowo w aptece można było zakupić preparaty zwiększające gęstość kości w promocyjnych cenach.

Mieszkanki Zabrza, czekające na badania / Fot. Ryszard Budniak


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Krystyna
  • Krystyna
  • 28.07.2011 19:30

Dziękuję za to,że była taka akcja w Zabrzu a szczególnie Pani J. Budniak i Aptece, która pomyślała o swoich klientach , bo jestem ich klientką ponieważ jest tam miła obsługa i z inicjatywą jesli chodzi o dbałość o swoich klientów.Oby było więcej takich akcji dających możliwość sprawdzenia własnego zdrowia, czasem może to być ostatni moment. Brawo dla tej Apteki, oby inne brały z nie przykład.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 22.07.2011 21:16

Cieszę się że w naszym mieście są ludzie, którzy z myślą o innych, organizują nieodpłatne badania diagnostyczne dla mieszkańców. Brawo dla Apteki, proszę o kolejne tego typu inicjatywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki autobus pod Warszawą jeździ od pewnego czasu. Przyjechał aż z Krakowa. Wszystko po to by taniej sprzedać Calcium. Podobne wapno w Herbapolu mamy za podobną cenę.
Moją osteoporozę odwlekają w czasie. Wizyta u specjalisty po 3 m-cach oczekiwań było wypełnieniem tabelki z przebytymi chorobami i bym przyszedł za miesiąc z prześwietleniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, zawsze masz zaproszenie ode mnie lub jesteś z Basią powiadomiony
Dobrze mieć taką aptekę... :-))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda,że w naszej ukochanej Rudzie nie ma takiej prospołecznie nastawionej apteki i takich akcji - Basia od Adasia

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota
  • Dorota
  • 15.07.2011 18:35

Apteka ta zasługuje naprawdę na wielkie brawa,
są przyjaźni dla swoich mieszkańców. Niejednokrotnie byłam na różnych spotkaniach, gdzie organizatorką również była Pani Jola Budniak-dziennikarka i wspólnie z pracownikami apteki organizowała tematyczne spotkania. Wszystkie spotkania był trafione a ostatnia na osteoporozę - 6+
Czekamy na następne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bylem pomierzylem, wypadlem kiepsko! Musze jeść potrawy z wapniem, korzystać ze slońca i spacerować. Jak ja to zrobię?... Ale chyba bęe musiał, żeby uniknąć losu Jadwigi! Z osteoporoza nie ma żartow. Jadziu, 3m sie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marianna
  • Marianna
  • 15.07.2011 17:31

Bardzo fajna akcja ! dziękuje organizatorom ,ze mogłam uczestniczyć w takim badaniu. Dodatkowo obsługa w aptece miło mnie zaskoczyła co dzisiaj jest na wage złota.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lenka.
  • Lenka.
  • 15.07.2011 15:07

Mam szczęście - usłyszałam,że wszystko w porządku.Pierwszy raz poddałam się tego typu dadaniu, a powinnam wsześniej.Wiadomo badamy się najczęściej, gdy już musimy.Bardzo cieszę się,że są takie inicjatywy.Tym bardziej, że pod patronatem Apteki, w której kupuję leki i nie tylko.Kolejny raz profilaktyka górą!
Mam nadzieję, że nie jest to ostatnia taka akcja tej placówki!
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego rodzaju badanie pozwoliło u mnie wykryć bardzo zaawansowaną osteoporozę, szczególnie w obrebie kręgosłupa. W stosowanym powszechnie obrazie ze stawu biodrowego - nieco mniej.(za dopłata wykonałam badanie podwójne) Dotychczasowe leczenie doustne nie dało, ja się okazuje rezultatów, a tak zwane preparaty typu "suplement diety" można sobie zażywac albo i nie - skutek ten sam, czli żaden. Potrzebny jest hormon pobudzajacy przyswajanie wapnia.
W tej chwili podlegam leczeniu szpitalnemu: 1 raz na trzy miesiące 3 dni pobytu na ortopedii, z określeniem dobowego ubytku wapnia i zastrzykiem dożylnym 1 amp. Bonviva.
Nie jest prawdą, że osteoporoza nie boli: owszem, daje specyficzne, uporczywe i trudne do sprecyzowania dolegliwości, które przypisujemy róznym innym czynnikom, a szczegolnie zmianom pogody; po pierwszym cyklu leczenia jw. mogę to stwierdzić z całą odpowiedzialnością, bo na własnej skórze, a raczej kościach odczuwam róznicę.
To samo twierdzą panie, które spotkałam na oddziale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.