Facebook Google+ Twitter

Ciechocinek solami stoi

Świetność swoją i miano Perły Uzdrowisk Polskich, Ciechocinek zawdzięcza bogatym źródłom solankowym, znanym już w XIII w. Dopiero z inicjatywy Stanisława Staszica, powstał projekt pozyskiwania soli do celów leczniczych i produkcyjnych, poprzez budowę systemu specjalnie skonstruowanych tężni. W 1824 r., do użytku oddano pierwszą dużą tężnię, a w 1859 r. zakończono budowę trzeciej, ostatniej, użytkowanych z powodzeniem do chwili obecnej. Malownicze położenie, walory lecznicze solanek, wabiły ludzi z kraju i zagranicy, przyczyniając się do rozwoju miejscowości, której w 1916 r. nadano prawa miejskie. Pośród nowoczesnej zabudowy, zachowały się obiekty zabytkowe, spełniające nadal funkcje użytkowe...

1 z 12 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Grzybek - źródło odwiertu solankowego. Fot. Stefania Najsarek
Grzybek - źródło odwiertu solankowego. Fot. Stefania Najsarek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.04.2009 20:12

... sama tęznia - tak - to z wielu względów "wyjątkowość", kilka lat temu remontowana i chyba wciąż wymagająca konserwacji, ale trzeba mieć bardzo różowe okulary by miasto nazwać "perłą"... :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Świetna galeria pięknych zdjęć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

szeba, nicol, - perła nie błyszczy, to prawda. Byłam zaskoczona, że tak wiele domów, zwłaszcza tych ryglowych, jest w stanie totalnej ruinacji. Być może, nie są do uratowania, ale szpecą okrutnie.

"U wód" byłam,- jakby to rzec - służbowo. Nie zraziła mnie kiepska pogoda, trochę udało mi się zobaczyć i uwiecznić :) Też byłam tam po raz pierwszy.

Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam w Ciechocinku epokę temu, jako mała dziewczynka z mamą. Mało pamiętam, ale był to dobry, miły czas. Zaprezentowana przez Panią Stefanię galeria przypomniała miejsca, które mgliście wyłaniają się z mojej pamięci. Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 15:08

Bardzo ciekawe opisy. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie byłem w Ciechocinku, choć wiele o nim słyszałem. Teraz, dzięki Pani Steni, mam okazję zobaczyć ten kurort na pięknym zestawie zdjęć!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 11:07

+ Przyszedł Zajączek do sklepiku Misia i poprosił o kilogram soli. Nieco skonfundowany Miś odrzekł: - Przepraszam Cię Zajączku, ale nie mam wagi. Nasypię Ci więc na oko. - Na co zdenerwowany Zajączek: - Do d**y sobie nasyp, kretynie!!! - I tak głusi w naszym kraju rozmawiają - zacietrzewiając się - o "akcentach"; zaś ślepi - o "kolorach"....... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 10:57

Pani Steniu, powtórzę, była Pani "u wód", jak nie przymierzając hrabiowie onegdaj.... Piękna galeria i adekwatnie opisana. A co do soli.... to tylko wspomnę, że "My nie z soli, ani z roli, jeno z tego - co nas boli"...... Pełen podziwu dla Pani "wszędobylskości", uffff....:-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2009 10:40

Steniu, widzę, że byłaś "u wód"... i zrobiłaś ładne zdjęcia :)
Ja też byłam tam kilka lat temu i ze smutkiem stwierdziłam, że "perła" już nie błyszczy, niestety. A poza tym klimat wybitnie mi nie służy. Odradzam też serdecznie niskociśnieniowcom Inowrocław. (Głowy nie dam, że każda osoba z niskim ciśnieniem źle się tam czuje, ale moja noga już tam nie postanie, to był horror nie kuracja :( )

Komentarz został ukrytyrozwiń

lubię ciechocińskie klimaty :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.