Facebook Google+ Twitter

Ciekawe lektury na maj. Subiektywny przegląd literacki

Jakie książki zabrać ze sobą na majówkę? Pomysłów nie może nam zabraknąć, gdyż nowości wydawniczych jest bardzo wiele!

 / Fot. Czerwone i Czarne1."Towarzyszka Panienka", Monika Jaruzelska, Czerwone i Czarne.
"Nie ma w mojej książce etosu ani patosu. Każdy, kto spodziewa się gloryfikacji czy też politycznych uzasadnień, do których winna być zobowiązana córka komunistycznego dyktatora, może poczuć się rozczarowany. To jest opowieść o normalnej rodzinie, choć uwikłanej historycznie. Napisana z perspektywy najpierw dziecka, potem dziewczyny, a na końcu dojrzałej kobiety" - pisze w rozdziale wstępnym Monika Jaruzelska. Jaruzelska nie chce występować w roli rzecznika politycznych decyzji swojego ojca. W swojej książce wspomina wizyty zagraniczne gen. Jaruzelskiego, w których mu towarzyszyła. Pisze m.in. o spotkaniu z Kaddafim, Kim Ir Senem czy Fidelem Castro. Wyraża też swoje poglądy na temat Polek, feminizmu, krytykuje Danutę Wałęsę za wyrzuty, jakie ta poczyniła swojemu mężowi w książce Marzenia i tajemnice, a także pisze o ciepłych spotkaniach z Marią Kaczyńską.

2. "Niezwykła podróż Harolda Fry", Rachel Joyce, Znak. / Fot. Znak
To książka o niezwykłej podróży, w jaką z potrzeby serca, niespodziewanie wyrusza Harold. Pewnego dnia otrzymuje list od Oueenie, przyjaciółki z dawnych lat. Jej kilka słów sprawia, że postanawia on zrobić coś najbardziej szalonego w życiu - wyrusza w podróż przez całą Anglię. Idzie pieszo, nie informując o tym nawet swojej żony. Musi pożegnać się z Oueenie, zanim ta umrze. Wie, że to będzie najtrudniejsza podróż, jaką kiedykolwiek odbył. W głębi serca Harold wierzy, że dopóki będzie szedł, ona będzie żyła. Po drodze spotyka przypadkowych ludzi, którzy z własnej woli otwierają mu drzwi do swojego domu i do swojego serca. Ta niezwykła wędrówka staje się jego misją, w której Harold niosąc pomoc innym, zmienia samego siebie."Niezwykła wędrówka..." to wzruszająca opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje życie. Że miłość i przebaczenie często znajdujemy właśnie wtedy, gdy pozornie przestajemy ich szukać.

 / Fot. Znak3."Niebo dla średnio zaawansowanych", ks. Grzegorz Strzelczyk, Szymon Hołownia, Znak.
To kolejna książka, w której Szymon Hołownia w sposób niestandardowy, zaskakujący, a także nieco kontrowersyjny podchodzi do spraw wiary, które wydają się być bardzo nurtujące. Rozmówcy próbują wyjaśnić czytelnikom, jak to będzie na tym sądzie ostatecznym, czy Bóg jest rzeczywiście sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza a za zło każe, a także czy anioły mają płeć. Dostrzegam szczególną wartość takiej nie narzucającej się rozmowy, szczególnie teraz, gdy sprawy ostateczne są spychane na margines albo całkowicie pomijane, choćby przez media.

4. "Dzieła rozebrane", Daniel Passent, Jan Wróbel, Czerwone i Czarne. / Fot. Czerwone i Czarne
Daniel Passent opowiada o kulisach powstawania swoich najsławniejszych felietonów, a także ich bohaterach.
Nad swoimi tekstami pochyla się z felietonistą Janem Wróblem. W książce czytelnik znajdzie felietony Passenta z lat siedemdziesiątych, w których autor pisze m.in. o ... usługach szewców czy cykliniarzy, jak i tych najnowszych, w których zżyma się na innych publicystów. "Szanowna Redakcja przekazała mi, że od dzisiaj felietony mają być krótsze o około 15 procent. Ciekawe, czy w ślad za tym nastąpi obniżka honorarium. Zwierzamy w stronę Twittera, ćwir, ćwir i honorarium jak dla ptaszka. Ćwir, ćwir, stulecie Gierka, ćwir, ćwir, doktor G. skazany, ale Ziobro przegrany, ćwir, ćwir, generał Bondaryk odszedł w siną dal, ćwir, ćwir, Doda nas pozdrawia z Miami, a reszta się nie liczy. Tymczasem w felietonie liczy się właśnie ta reszta, bo sam news, że odszedł szef ABW, potrafi skomentować każdy, i wszystkie komentarze są podobne jak ćwir do ćwira"- pisze Passent w felietonie ze stycznia tego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.