Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3526 miejsce

Ciekawe są dalekie kraje... Wywiad z Marcinem Bruczkowskim

Marcin Bruczkowski stał się znany w Polsce w momencie publikacji swojej pierwszej książki - "Bezsenność w Tokio". Książka w dużej mierze autobiograficzna, debiut literacki i to debiut głośny. Oto rozmowa z autorem.


Opuszczałeś Polskę mając w planach roczny pobyt w Japonii. Co czułeś jadąc tak daleko i co Cię tam ciągnęło?
- Czułem zimno (w samolotach zawsze marznę), a ciągnęły mnie tam cztery silniki odrzutowe samolotu Ił-62.

Co takiego zaoferowała Ci Japonia, że zostałeś tam 10 lat?
- 1. Dom, 2. Katsudon (to takie coś do jedzenia - przepis jest w "Zagubieni w Tokio"), 3. Akihabarę i Roppongi (w oba miejsca trzeba się udać, żeby zrozumieć), 4. Wyspę Kiusiu (j.w.), 5. Pewną niezwykle uroczą młodą damę, której imię figuruje w jednej z moich książek, 6. Jeszcze jedną uroczą młodą damę. I jeszcze jedną, 7. Naukę życia w swej surowej, pięknej postaci, 8. Japoński, 9. Fantastyczny sprzęt audio-video, i to całkiem za darmo (patrz "Bezsenność w Tokio"),10. Najlepsze stoki narciarskie w Azji.

Czego brakuje Ci w Polsce po tylu latach życia w zupełnie odmiennych kulturach?
- 1. Przyjaciół, których tam zostawiłem, 2. Piwa Asahi Super Dry, 3. Wilgotnych ręczników w restauracjach, 4. Maszyn z napojami co krok na ulicy, 5. Gorących źródeł, 6. Kiusiu. To taka wyspa, 7. Malutkiej restauracji okonomiyaki, gdzie kucharzył wybitny filozof, pan Tarei, 8. Parkingów dla rowerów przed stacjami metra, 9. Przyjaciela Kalorii (patrz "Bezsenność w Tokio"), 10. Gospodyń domowych jadących rowerami na zakupy w białych fartuszkach.

Jak rozumiem Asashi Super Dry rozlewane w pobliskich Czechach nie smakuje tak samo?
- Nie, bo japońskie piwa mają bardzo delikatny smak, więc jakość wody jest tutaj kluczowa. Nie mówię, że Czesi nie mają krystalicznie czystej wody, ale Japonia to wyspy wulkaniczne i woda ma specyficzny smak - może to jest powód, dlaczego oryginalne Asahi jest naprawdę lepsze?

A co ponownie odkryte w ojczyźnie - najbardziej cieszy?
- 1. Rodzina, 2. Język polski, 3. Chleb. Prawdziwy, a nie ta gąbko-wata, którą nazywają w Azji chlebem, 4. Słowiański luzik. To również najbardziej wkurza, 5. Książki, 6. Rozmiar mieszkania, 7. Kiełbasa, 8. Zwyczaj ustępowania miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym i kobietom w ciąży, 9. Przestrzeń, 10. Cisza.
Bohater wywiadu - Marcin Bruczkowski / Fot. Paweł Bruczkowski Okładka książki "Bezsenność w Tokio" / Fot. skan Okładka książki "Singapur czwarta rano" / Fot. skan Okładka książki "Zagubieni w Tokio" / Fot. skan

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

japoński najprostszy język na świecie?-uczę się od pół roku i stanowczo zaprzeczam Ale to subiektywna ocena...
Co do wywiadu-fakt-dobre pytania:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przeczytałem "Zagubionych w Tokio" od deski do deski czytając nieprzerwanie. chyba miałem głód takiej właśnie książki. w moim duchu czytelnika (przeciwnie do ducha klary.maj ;) szarpniętych zostało kilka strun ;) "kryminalnego sosu na siłę" nie zauważyłem... (może faktycznie coś przespałem ;) trudno zestawiać "zagubionych w tokio" z wielką literaturą. jak dla mnie to miłe "czytadło", tym milsze że trkatuje o wydarzeniach prawdziwych. zdecydowanie polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klara - jesli wszystkim podobaloby sie to samo to swiat bylby nudny;-) Mi osobiście marcin Bruczkowski zapewnil mile chwile z ksiazka w reku. I za to jestem mu wdzieczny;-) Dlatego tez zrobilem z nim wywiad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczęłam czytać Zagubionych w Tokio i mimo dobrych chęci umarłam z nudów po 4 stronie. kolejne strony w perfekcyjny sposób mnie usypiały, tak, ż ejeśli ktoś ma kłopoty z zaśnięciem, polecam.
Książka jest pełna drętwych dialogów, wydumanych, prostych, nie szarpiących w duchu czytelnika żdanej struny. Fabuła banalna do bólu, podlewana kryminalnym sosem na siłę.
Tak, Tołstoj, Bułhakow... pomarzyć zawsze mozna;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2007 21:09

za pytania z sensem. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2007 21:00

Ciekawy facet. Dopiszę go do listy pisarzy "do poznania". Plus za wywiad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za wywiad

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Melisa - bardzo polecam. Wywiad zrobiłem dlatego że lubię jego książki;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Ciekawe pytania, jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Przyznam, że o panie Marcinie Bruczkowskim jeszcze nie słyszałam ;( ale zamierzam nadrobić straty. Wywiad przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem - bardzo podoba mi się styl pisarza, więc muszę sięgnąć po Jego książki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.