Facebook Google+ Twitter

Ciekawy projekt Uniwersytetu im. Sacharowa w Mińsku

Białoruś to nie tylko Łukaszenko i dysydenci. Tak np. Międzynarodowy Uniwersytet Ekologiczny im. Sacharowa prowadzi istotne badania w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

W parku energetyki odnawialnej "Wołma" puszczono w ruch (przy udziale partnerów z Niemiec) pierwszą na Białorusi turbinę wiatrową ustawioną na osi pionowej. Taki model turbiny umożliwia ustawienie jej również na terenie zabudowy miejskiej (małe rozmiary, wytwarzanie elektryczności nawet przy minimalnych obrotach). Tam prowadzi się doświadczenia w dziedzinie pięciu różnych rodzajów paliwa z biomasy.

Już wkrótce rozpocznie się ciekawe doświadczenie o niebagatelnym znaczeniu praktycznym. Ten park technologiczny ma przejść na całodobowe zasilanie wyłącznie przy pomocy energii wiatrowej, słonecznej, wodnej i wytworzonej przy wykorzystaniu gazu z biomasy – donosi prasa naszych wschodnich sąsiadów.

Takie zagadnienia były przedmiotem obrad zorganizowanej tam międzynarodowej konferencji naukowej "Seminaria Sacharowa: Zagadnienia ochrony środowiska w XXI wieku." Udział wzięli miejscowi wykładowcy oraz goście, pochodzący z: Białorusi, Rosji, Ukrainy (te państwa oraz Fundacja im. Sacharowa i ONZ są głównymi dostarczycielami środków materialnych na działalność tej unikalnej uczelni), a także Mołdowy, Polski, Niemiec, Bułgarii, Słowenii, Włoch, Serbii, Francji, Iranu i Republiki Czeskiej, podaje portal tegoż uniwersytetu.

www.ideu.by

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że Białoruś będzie trzeźwo stąpać po ziemi i nie zachwieję nią żadna ekologistyczna pomroczność nakazująca chować CO2 pod ziemią lub u Chińczyka, wskazująca na wrodzony idiotyzm ptaków, które przez to upośledzenie masowo giną od wiatrowych turbin, orzekająca iż gromadzenie wody w zbiornikach ponad wszelką wątpliwość zubaża czy też wręcz niszczy różnorodność natury, tak jak to czyni las w środowisku Natury 2000 w przeciwieństwie do plantacji orzecha wzbogacających tylko przy okazji zasoby partyjnych oligarchów. Mam też nadzieję, że na Białorusi las pozostanie zbiorowiskiem przyrodniczym w którym najwartościowszym elementem są drzewa i inne rośliny a nie kornik - który aktualnie jest kluczowym organizmem polskiego lasu a jego ochrona i hodowla jest aktualnie dominującą strategią ekologiczną i gospodarczą mojego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.