Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14103 miejsce

Ciemnia pozytywowa, czyli old school fotograficzny

"Tradycyjna fotografia to już przeżytek" - wiele razy słyszałem tego typu zdania. Obecnie fotografia cyfrowa daje ogromne możliwości. Jednak wielu ludzi jest nadal zakochanych we własnoręcznie wywołanych, czarno-białych odbitkach.

Jaki wybrać aparat, jak wygląda wyposażenie ciemni oraz gdzie w swoim mieszkaniu możemy ją urządzić?

Sprzęt i akcesoria / Aparat

Aparaty fotograficzne. / Fot. Łukasz ZawadzkiLustrzanka jednoobiektywowa 35mm z autofokusem (automatyczną regulacją ostrości) jest moim zdaniem idealna na rozpoczęcie przygody z fotografią analogową. Aparat jest lekki, ma niewielkie rozmiary i zapewnia wysoki komfort pracy użytkownikowi. Przykładowe modele: Canon EOS 300X, Nikon F90 (na zdjęciu obok) lub Minolta Dynax 5.

Film

Główne trzy typy filmów to: barwny negatyw, barwne przeźrocza oraz negatyw czarno - biały. Nas będzie interesował ostatni z nich czyli black&white. Używają go zapaleni fotograficy amatorzy i profesjonaliści. Filmy dzielimy na materiały o małej, średniej i dużej czułości. Nasuwa się pytanie, kiedy używać i którego z nich? Filmy o małej czułości przydadzą nam się, kiedy chcemy zrobić duże powiększenia i zależy nam na jakości obrazu. Materiały o średniej czułości sprawdzają się podczas pracy portretowej. Natomiast, kiedy fotografujemy obiekty będące w ruchu, powinniśmy użyć filmu o dużej czułości. Koszt dobrej klasy filmu to około 10zł.

Standardowe wyposażenie ciemni

Powiększalnik. / Fot. Łukasz ZawadzkiPowiększalnik.W środku powiększalnika znajdziemy wbudowaną lampę, która rzuca rozproszone światło przez film i obiektyw na papier fotograficzny. Regulując czas naświetlania oraz przesłonę obiektywu zmieniamy parametry odbitki. Jeśli nastawiamy się wyłącznie na zdjęcia czarno - białe, nasz powiększalnik nie musi posiadać głowicy filtracyjnej, która potrzebna jest przy wykonywaniu odbitek barwnych. Za prosty powiększalnik w dobrym stanie będziemy musieli zapłacić około 100zł.Ładowanie filmu na szpule koreksu. / Fot. Łukasz Zawadzki


Koreks. Pojemnik przeznaczony do ręcznego wywoływania filmu czarno - białego.Koreks. / Fot. Łukasz ZawadzkiCzynność ta jest bardzo prosta, lecz wymaga pewnej wyprawy przy nawijania filmu na szpule, która znajduje się w środku. Całą czynność ładowania filmu do koreksu wykonujemy w pełnej ciemności. Koszt koreksu to średnio 15zł.Maskownica / Fot. Łukasz Zawadzki

Maskownica. Ten prosty przyrząd unieruchamia papier fotograficzny podczas naświetlania przez powiększalnik. Pozwala nam też uzyskać żądany rozmiar odbitki. Za używaną maskownicę będziemy musieli zapłacić około 20zł.


Lampa ciemniowa. Lampa ciemniowa to źródło światła o niewielkiej mocy. Kolor lampy zależy od rodzaju papieru używanego do wykonania odbitek.Można jej bezpiecznie używać podczas pracy w ciemni. Koszt czerwonej żarówki bądź wysłużonej lampy to 10zł.


Zegar ciemniowy. / Fot. Łukasz ZawadzkiZegar ciemniowy. Zegar ciemniowy bardzo ułatwia precyzyjne naświetlenie zdjęć. Po naciśnięciu przycisku automatycznie zaczyna ekspozycję. Po ustawionym wcześniej czasie kończy naświetlanie. Zegar kupimy za około 25zł.


Kuwety i szczypce. W naczyniach znajdują się przygotowane przez nas roztwory chemiczne. Rozmiar kuwety uzależniony jest od wielkości odbitek. Natomiast szczypce to ochrona naszej skóry, służą do przeniesienia odbitek do kolejnych fotograficznych kąpieli w roztworach.


Substancje chemiczne. / Fot. Łukasz ZawadzkiSubstancje chemiczne

Podczas wywoływania filmu i zdjęć używamy trzech roztworów chemicznych. Pierwszy etap to wywoływanie. Tworzy on widoczne czarne skupiska srebra z niewidocznych do tej pory naświetlonych kryształów halogenku srebra. Drugi etap do kąpiel przerywająca. Jak sama nazwa wskazuje, przerywa działanie wywoływacza. Etap ostatni to kąpiel odbitki w utrwalaczu. Na koniec najlepiej jeszcze wypłukać nasze zdjęcie w czystej wodzie.


Gdzie urządzić ciemnię?

Najczęściej wybieranym pomieszczeniem domowym na urządzenie ciemni jest łazienka. Plusami tego rozwiązania są (zazwyczaj) brak okien oraz dostęp do bieżącej wody. Musimy wcześniej uprzedzić wszystkich domowników o naszej pracy, aby nasza twórczość nie skończyła się przykrą niespodzianką :)


Wybór wywoływaczy.

Efekt obróbki zależy od rodzaju wybranego przez nas wywoływacza. Wywoływacze jednorazowe mogą być zastosowane podczas jednej sesji w ciemni. Gdzie kupić potrzebne nam odczynniki i sprzęt? Najlepiej udać się na giełdę fotograficzną lub odwiedzić największy polski portal aukcyjny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

mariusz
 • mariusz
 • 22.10.2010 12:55

ja szukalem takiego artkułu zaczynam od zera .Mam juz nową smiene ktora przelezala w szafie 18lat i powiekszalnik,teraz szukam reszty i info. daje plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 14.10.2008 23:50

Bardzo, bardzo pobieżnie przedstawiona piękna strona fotografii. W dodatku beznadziejna i zupełnie niepotrzebna pomoc w wyborze aparatu dla początkującego, jeśli ktoś zaczyna to w zupełności wystarczy mu Zenit 12XP wart 30zł. Tylko dlaczego wszyscy tak chwalą tekst?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł i piękne zdjęcia +

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.09.2007 18:26

za calosc:) +++

Komentarz został ukrytyrozwiń

:-) Dzięki Maciek :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ piękna sprawa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.09.2007 12:36

+ :) zdolny chłopczyk :) :*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sukcesem tego materiały byłoby zainteresowanie tą dziedziną fotografii chodż jednego czytelnika :]

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.09.2007 12:17

Macku, wsadze to u siebie. Moze Olka tez by to zainteresowalo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 19.09.2007 12:15

(+) Bardzo dobre... Mam jeszcze analogowa Minolte... i starusienki powiekszalnik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.