Facebook Google+ Twitter

Cień sitwy

Czy w Polsce po tylu latach transformacji spotykamy sitwy i jakie dziedziny życia one ewentualnie opanowały? Czy Polskę opanowała już i rządzi nami już nie bardzo mała grupa trzymająca władzę, lecz dziesiątki sitw wzajemnie ze sobą powiązanych?

 / Fot. LogoMinęło ponad 30 lat polskiej transformacji, a te słowa wypowiedziane tuż przed wykonaniem w 1983 roku swojej piosenki "Moja litania" przez barda polskiej piosenki w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" i barda podziemnej "Solidarności" lat 80., jakoś dziwnie powracają na usta i stają się znowu aktualne. Za te zasługi już w wolnej Polsce, bo w roku 2006 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia polski, a niedawno, bo w roku 2011 wyróżniony Medalem "Niezłomny w słowie". Niezłomny, ponieważ w swej piosence zapytał wtedy:, "Jakim ludziom jeszcze pozwolisz, By twym mózgiem byli i sumieniem"?

A jakim to ludziom, my po ponad 30-letniej transformacji, znowu pozwalamy być naszym mózgiem i sumieniem? A jak egzystują dzisiaj bardowie tamtej "Solidarności" i to ci, którzy doszli do czegoś i ci, o zasługach których, tak bardzo starano się zapomnieć? Jak bardzo starano się zapomnieć o słowach i czynach Anny Walentynowicz, a jak łatwo, całe zasługi przypisuje się Lechowi Wałęsie. Tak nazwano nawet Port Lotniczy w Gdańsku oraz "ufundowano" nawet instytut myśli tego wielkiego człowieka.

Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy" chwali swoim mottem dawną: "Solidarność otworzyła nową epokę szansy i możliwości" a główny bohater tego instytuty jakoś bardzo szybko stara się nam wmówić, że przecież on z tym portem lotniczym nie miał nic wspólnego i trzeba om tym zapomnieć. A o firmie Amber Gold twierdzi, że jej nie zna i nigdy nawet nie słyszał. Twórca filmu w bohaterskich czynach tego człowieka z żelaza, prawie natychmiast odżegnał się od jakichkolwiek kontaktów z finansami swojego filmu i zaprzeczył, że miał w spocie firmować tą firmę. Wczoraj ujawniono nagranie, więc co teraz wymyśli ten twórca ludzi z żelaza, z których obecnie, tak jak z niego, sypie się już rdza.

Kto jeszcze nie widział i nie spotkał się w Polsce z cieniem sitwy? Kto nie poczuł jej oddechu i nie odczuł na własnej skórze jej zakaźnego oddechu? A może ktoś jeszcze i to skomentuje i poda nowe przykłady?Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Reasumując przypomnę tylko naukową definicję tych sitw i folwarków:
antyrozwojowe sieci pasożytniczych układów interesów i powiązań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panu za poruszenie tego tematu, ja pisałem parę dni temu o "Folwarku zwierzęcym" to właściwie na ten sam temat...bo czy to sitwa czy folwark - to chodzi o to samo, źle się dzieje w naszym kraju !!!
My maluczcy musimy zacząć walczyć o swoje bo ta SITWA nas udusi gdy tak będziemy cichutko jak te malutkie myszki pod miotłą siedzieć... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy Malicki!
Sitwa jest, zawsze była i prawdopodobnie zawsze będzie z tym tylko, że wszędzie powinien być to margines. Gdy jednak sitwa obejmuje już ponad 50 procent to okazuje się, że to ci, co nie są w sitwie są tym marginesem. A to już prosta droga do mafii i dlatego jest to tak bardzo groźne obecnie. A sitwa w wymiarze sprawiedliwości to już kompletna patologia i rozkład państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Rema!
!. Ustosunkować to ja się mogę do prawie całego okresu PRL aż do chwili obecnej. Ustosunkowanie się jednak do anonimowej osoby może być dość trudne, gdy ktoś, do kogo się ustosunkowuje jest z innej orientacji - niekoniecznie politycznej.

2.Piszesz Remie: "Po drugie .. dzięki Wałęsie możesz klepać w klawisze nawet kłamstwa" i tu już podajesz kłamstwo, ponieważ to nie dzięki Wałęsie mogę tak pisać, tylko dzięki anonimowym osobom, które z Wałęsy zrobiły symbol tej walki.

3. Piszesz: "Jakąś MACIE obsesję do przeszłości. Kto się ogląda donikąd nie zajdzie" i jakoś nie zauważyłeś, że piszę tylko w swoim imieniu? Przyznaję jednak, że ten język jakoś przypomina mi dawne: wicie, rozumicie, i to tak bardzo, że aż chciałem WAM napisać WITAJ TOWARZYSZU. Nie zrobiłem tego BOŚCIE się prawdopodobnie już nawrócili i teraz POPIERACIE już nowe trendy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Malicki
  • Jerzy Malicki
  • 24.09.2012 11:41

Sitwa była w każdym systemie - ale to co się dzieje za tych obłąkanych rządów; przechodzi ludzkie granice.Jeśli szybko nie spławimy tego rządu, to czarno widzę naszą przyszłość!

To zagraża bezpieczeństwu państwa polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 ad Rem
  • ad Rem
  • 23.09.2012 22:00

Niech się pan ustosunkuje do tych 30 lat .Jakąś macie obsesję do przeszłości . Kto się ogląda donikąd nie zajdzie. Po drugie ....dzięki Wałęsie możesz klepać w klawisze nawet kłamstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jan Rem? To nawet Urban jest obrońcą Wałęsy? A może byś się tak kolego przedstawił a nie tak anonimowo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.