Facebook Google+ Twitter

"Cienie nocy" - nowe wcielenie zła

"Cienie nocy" to thriller napisany przez trzy znane autorki - Ericę Spindler, J.T. Ellison oraz Alex Kavę. Czy połączenie sił było dobrym pomysłem?

okładka / Fot. Weronika TrzeciakNapisanie dobrego thrillera nie jest prostym zadaniem. Trzeba uknuć misterną intrygę, stworzyć ciekawych i wyrazistych bohaterów oraz stworzyć napięcie, które będzie utrzymane do samego końca. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy jedną książkę piszą trzy autorki. Pomysł dobry, ale jak z wykonaniem? Podobno gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Czy tak będzie tym razem?

Akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. w których grasuje seryjny morderca-psychopata. Jego ofiarami są zagubione i samotne osoby, najczęściej bezdomni. Zabija za pomocą noża, który wbija w ciała swoich ofiar z niezwykłą precyzją - przypadek? Jako pierwsza ginie młoda dziewczyna z Nowego Orleanu, która niedawno urodziła dziecko. Co się stało z jej maleństwem? Czy detektyw Stacy Killian zdąży je odnaleźć i wytropić sprawcę? A może oprawca zdoła uciec do innego stanu?

"Cienie nocy" to dość dobry thriller trzech znanych autorek - Erici Spindler, J.T. Ellison oraz Alex Kavy. Wspólnie stworzyły coś oryginalnego - z pozoru odrębne historie, które łączy osoba sprawcy - seryjnego mordercy, który wciąż wymyka się policji, zmieniając miejsca pobytu. Tropią go wrażliwa i pełna empatii po stracie dziecka detektyw Stacy Killian z Nowego Orleanu (Luizjana), doświadczona pani porucznik Taylor Jackson z Nashville (Tennessee) oraz bystra agentka FBI Meggie O'Dell z Omaha (Nebraska).

Moim zdaniem połączenie trzech historii w jedną całość jest ciekawym pomysłem. Można poznać różne style pisarskie i wybrać sobie ulubioną autorkę oraz stworzoną przez nią bohaterkę. Z drugiej strony widać jak na tacy, kto pisze lepiej, a kto gorzej. W tym przypadku części książki uporządkowane są od najsłabszej do najlepszej.

Erica Spindler miała trudne zadanie, gdyż musiała zaintrygować czytelnika, wprowadzić go do tematu. Niestety w swojej części "Kto zaginął, kto przepadł" bardziej skupiła się na ofierze niż na sprawcy, postawiła na aspekt emocjonalny. I to mi się nie bardzo podobało. J.T. Ellison, autorka części "Słodka krew", zaczęła rozkręcać akcję, co jest dużym plusem. To dzięki niej poznajemy mordercę oraz jego motywy działania. Autorka postawiła na śledztwo i to jej się chwali. Z kolei Alex Kava miała najtrudniej, gdyż nie dość, że musiała utrzymać tempo akcji, to jeszcze zgrabnie zakończyć tę historię. Jej część "Noc stalowego noża" - łączy poprzednie historie i ukazuje coraz więcej detali. Akcja przyśpiesza, rozpoczyna się walka z czasem. W dodatku autorka rozszerza aspekt psychologiczny. Według mnie ostatnia Kava poradziła sobie najlepiej.

Książkę czyta się szybko, dzięki lekkiemu językowi, ciekawej fabule i stopniowo budowanemu napięciu. Nie brakuje także kilku zwrotów akcji, które zmieniają sytuację o 180 stopni. Dużym atutem jest także zaskakujące zakończenie. Szczerze mówiąc, nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości Spindler, Ellison ani Kavy i była to dla mnie świetna okazja. Wykreowane przez nie bohaterki bardzo przypadły mi do gustu i planuję przeczytać inne powieści z ich udziałem. Tymczasem książkę polecam zarówno miłośnikom tych autorek jak również osobom, które jeszcze nie miały szansy ich poznać.

Erica Spindler jest amerykańską pisarką, specjalizującą się w kryminałach. W swoim dorobku ma m.in. "Złodzieja tożsamości", "Krwawe wino" czy "Opętanie".

J.T. Elllison jest amerykańską pisarką, specjalizującą się w powieściach sensacyjnych. Na swoim koncie ma m.in. "Złodzieja dłoni".

Alex Kava jest amerykańską pisarką, specjalizującą się w thrillerach psychologicznych. W swoim dorobku ma m.in. "Fałszywy krok", "Truciznę", a także cykl o Maggie O'Dell.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.