Facebook Google+ Twitter

Ciepło na dworze, zaduch w autobusie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-04-01 08:47

Wiosna wkroczyła już na dobre, temperatura wyraźnie wzrosła. Jeszcze bardziej wzrosła w środkach komunikacji miejskiej, takich jak tramwaj czy autobus.

Sonda

Czy podróż autobusem komunikacji miejskiej w ciepłe dni jest komfortowa?

Podczas ciepłych dni, komfort podróży w nowoczesnych autobusach jest mniejszy niż być powinien. Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz zbliża się do 20 stopni C., w środku pojazdu panuje o wiele większa. Duszne powietrze jest zagrożeniem dla osób starszych, ale również powoduje, iż każdy chce opuścić pojazd jak najszybciej. Najgorsze jest stanie w dużym korku. Jadąc do pracy, po kilkunastu minutach spędzonych w autobusie, można w zasadzie wziąć prysznic i przeprasować na nowo koszulę.

Pojazdy niskopodłogowe marki Solaris, czy Man zostały wyposażone w system klimatyzacji. Zamontowane są co prawda okna, ale jest ich mało i są niewielkich rozmiarów. Klimatyzacja, jak to w Polsce, albo nie jest używana w ogóle, albo w minimalnym stopniu (co nic nie daje) i cały czas postrzegana jest jako pewien luksus. Otóż obecnie to standard, a luksusem można by nazwać serwowanie napojów chłodzących w komunikacji miejskiej. Za państwowe pieniądze (czyli nasze) kupowane są pojazdy wyposażone w klimatyzację (przez to droższe), tylko po to, aby nazywały się pojazdami klimatyzowanymi. Kierowcy nie włączają klimatyzacji, gdyż pojazd więcej pali i twierdzą, że są im później potrącane pieniądze z powodu nadmiernego zużycia paliwa. Proponuję mniej szaleństwa na drogach, to spalanie spadnie a i pasażerom przyjaźniej będzie. Po co martwić się o pasażerów, kiedy siedzi się częściowo odizolowanym w autobusowej szoferce z indywidualnym nawiewem i klimatyzacją. Apeluję do kierowców o trochę empatii oraz dbałości o pasażerów.

Pasażerowie to nie ziemniaki, które przewozi się z miejsca A do B, tylko ludzie którzy wykupili usługę przejazdu środkiem komunikacji miejskiej. Jakiś poziom usług powinien obowiązywać i należy dbać o klientów, a nie reprezentować postawę monopolisty. Jedynie zwiększenie poziomu usług i dostępności może zachęcić ludzi do korzystania z publicznych środków transportu i do płacenia za przejazd, co nie jest dla wielu do dziś oczywiste.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Mówią, że od smrodu jeszcze nikt nie umarł, natomiast od przeciągów wielu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przewoźnik nie bierze odpowiedzialności za stan higieny pasażerów!!! Włączenie klimatyzacji w autobusie zwiększa zużycie paliwa nawet o 15%, co spowoduje zmniejszenie dochodów kierowcy ( i to tych nieopodatkowanych) nawet o 100%.
Współczuję podróżującym... Samo życie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

przypomina mi się tekst jaki dawno temu wygłosiła pewna elegancka Pani wsiadając w deszczowy dzień do autobusu A we Wrocławiu.
Wsiadła , pociągnęła nosem i powiedziała głośno "śmierdzi jak w terrarium"....święte słowa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaciekawiło mnie.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również mam niemiłe wspomnienia. Ciągłe korki. Autobus zamiast jechać 25 minut (wg rozkładu jazdy), jedzie godzinę. A co najlepsze jeździ on tylko raz na godzinę. Cały autobus zapchany i duchota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szara nasza rzeczywistość. Ostatnio trochę jeździłem pociągami. To jest dopiero przeżycie. Cofnąć się w czas lat 70tych ubiegłego stulecia. Te same wagony ten sam syf w wc. Jak zimno to nie grzeją a jak ciepło to nie można wyłączyć ogrzewania. Smaczku dodaje jeszcze to że na jednej nieskomplikowanej trasie można mieć nawet trzech przewoźników z których każdy ma inne ważne bilety na przewóz. Powiem nawet że jest gorzej niż w latach 70tych bo polikwidowali warsy. Trasa ze Szczecina do Przemyśla bez warsu. To jest dopiero wyzwanie.Jak nie zaopatrzysz się w wodę do picia do pozostaje tobie wc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się w stu procentach. Wczoraj właśnie jechałam takim zatłoczonym autobusem. Owa jazda dostarczyła mi wielu wrażeń, nie tylko węchowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.