Facebook Google+ Twitter

Cierpliwy snajper

Hiszpański pisarz Arturo Perez-Reverte jest autorem m.in. takich bestsellerów, jak „Batalista”, „Szachownica flamandzka”, „Fechtmistrz”, „Ostatnia bitwa templariusza” czy „Klub Dumas”.

 / Fot. OkładkaNa kanwie tej powieści Roman Polański nakręcił legendarny już film „Dziewiąte wrota”. Z tym większym zaciekawieniem sięgnąłem po kolejną książkę pisarza z Półwyspu Iberyjskiego zatytułowaną „Cierpliwy snajper”.

Fabuła książki oscyluje wokół króla grafficiarzy, którym jest człowiek o pseudonimie „Snajper”. Tropi go dziewczyna o pseudonimie „Lex”. Ale po co to robi? Jakie motywacje nią kierują? Jakie jest drugie dno jej śledztwa? Na tych pytaniach zatrzymam się, bo zakładam, że niektórzy z czytających mój blog będą chcieli sięgnąć po tę książkę.

Podczas lektury tej powieści wchodzimy w skomplikowany, mroczny i egzotyczny świat grafficiarzy. Zagłębiamy się w świat stacji i tunelów metra oraz ulic i gmachów wielkich, europejskich miast. To „teren łowiecki” grafficiarzy. Wgłębiając się w lekturę tej książki poznajemy klimat i środowisko ludzi, którzy ze sztuki malowania spray’em po murach i elewacjach uczynili sens swego życia. Dla zwykłego śmiertelnika jest to trudne do pojęcia i zaakceptowania. W tym sensie powieść Pereza-Reverte ma charakter quasi edukacyjny.

Pikanterii lekturze tej książki dodał fakt, że przypadkiem tak się złożyło, iż podczas jednego ze staży Polskiego Systemu Walki Wręcz HALLER jeden z instruktorów naszego systemu, który pracuje w Służbie Ochrony Metra w Warszawie opowiadał o grafficiarzach. O tym jak szybcy i „niewidzialni” potrafią być w akcji i jakich problemów przysparzają służbom porządkowym. Było to swoiste uzupełnienie tej lektury w relacji człowieka, który z grafficiarzami ma do czynienia z racji wykonywanych obowiązków zawodowych.

Choćby z tego powodu warto było sięgnąć po tę książkę. Czyta się ją – jak inne powieści hiszpańskiego pisarza – lekko, łatwo i przyjemnie. Zachęcam do lektury. Do zapoznania się z mrocznym i skomplikowanym światem ulicznego graffiti.

Arturo Perez – Reverte – „Cierpliwy snajper”, Kraków 2015, str. 313.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.