Facebook Google+ Twitter

Ciesz się z tego, co robisz - wywiad z Piotrem Resteckim

Był finalistą pierwszej edycji polsatowskiego „Must Be The Music”, zadziwiając całą Polskę wirtuozerią gry na gitarze. W ubiegłym roku wydał swoją drugą płytę "Więcej niż słowa", a w najbliższy czwartek wystąpi we Wrocławiu.

Piotr Restecki podczas koncertu Tommy'ego Emmanuela, 15. Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA 2012 / Fot. Jarek PępkowskiByłeś jednym z objawień pierwszej edycji telewizyjnego talent show „Must Be the Music”. Zachwyciłeś nie tylko talentem, ale oryginalnością swoich występów, bo właściwie nikt przed Tobą nie grał w ten sposób na gitarze w telewizji. Można powiedzieć, że dzięki Tobie Polacy dowiedzieli się czym jest fingerstyle? Czy w ogóle fingerstyle istniał w Polsce przed Piotrem Resteckim?

Fingerstyle w Polsce istniał długo przed moim występem w telewizyjnym show MBTM. Jest wielu doskonałych gitarzystów grających tą techniką. Ja jednak postawiłem na popularyzację gitary i fingerstyle na skalę krajową. Zależy mi na dotarciu do osób, które na co dzień nie zajmują się muzyką, a mogą pokochać ten piękny instrument.

Czy muzyka fingerstyle opowiada jakieś historie, opisuje emocje, czy jest po prostu przykładem czystego wirtuozerstwa, popisem umiejętności?

Staram się pisać utwory jak piosenki, które opowiadają jakąś historię, a technika pomaga mi swobodnie przekazywać emocje i nie jest punktem docelowym mojej gry.

W ubiegłym roku ukazała się twoja płyta „Więcej niż słowa” co mógłbyś opowiedzieć o utworach na niej zawartych?

,,Więcej Niż Słowa” to druga autorska płyta, która opowiada o różnych obrazach z mojego dotychczasowego życia. Podróże w nieznane, tęsknota, miłość, niepokój i radość z życia. Nagrałem również jeden cover, moją aranżację hymnu ,,Dziwny jest ten świat’’ Czesława Niemena. Pomysł zrodził się po moim śnie, w którym odwiedził mnie sam mistrz, zostawiając motto ,,Jestem już o Ciebie spokojny’’.

Ostatnio podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego miałeś okazję wystąpić przed Tommym Emmanuelem, jak wspominasz to wydarzenie?

To wydarzenie to spełnienie jednego z wielu moich marzeń. Tommy jest genialnym artystą i człowiekiem. Wykorzystałem ten czas na zaprezentowanie swoich kompozycji. Widziałem, jak cieszył się każdą frazą, którą grałem, głośno krzycząc „YES!” albo „Very nice”. Po koncercie powiedział: ,,Bądź szczęśliwy i ciesz się z tego, co robisz”. Myślę, że to świetna recepta nie tylko na scenę, ale i na życie.

Czy poza Tommym Emmanuelem masz jakieś inne muzyczne wzorce, także niezwiązane z fingerstylem?

Słucham każdego rodzaju muzyki, nie ograniczam się do jednego stylu. Jeśli chodzi o gitarzystów, to z pewnością wybieram tych klasycznych. W moich kompozycjach słychać wpływ Ronalda Dyensa, Heitora Villa Lobosa, Carlo Domiconini, Alexandra Tansmana czy Leo Brouwera. A ostatnio powracam do Hendrixa i Beatlesów.

Jako wirtuoz fingerstyle’u, jaką radę dałbyś młodym gitarzystom, dotyczącą tego jak być świetnym fingerstyle'owcem?

Dużo ludzi pyta o fingerstyle – jak ja to robię, że słychać cały band z jednego wiosła. Odpowiadam „zacznij od Bacha i wszystko będzie jasne”. Podstawa to rytm, harmonia i melodia. Ludzie często zapominają o melodii i słyszę później tylko GROOVE, z którego nic nie wynika.

W najbliższy czwartek zagrasz we Wrocławiu na Koncercie Pamięci Jaremy Klicha, podczas którego wystąpią najlepsi gitarzyści z całej Polski. Będzie to nietypowy koncert, poświęcony zmarłemu w tym roku gitarzyście klasycznemu. Czy w związku z tym planujesz jakieś zmiany w swoim repertuarze, może zagrasz coś bardziej klasycznego?

Jaremę znałem od lat. To był wspaniały człowiek, muzyk i pedagog. Lubił moje kompozycje. Miał nawet kilka ulubionych, przy których się wzruszał, dlatego doszedłem do wniosku, że zagram właśnie te utwory.

Czy pracujesz obecnie nad jakimś nowym projektem?

Pracuję obecnie nad swoją trzecią płytą. Mam już kilka nowych kompozycji, które ogrywam na koncertach, zanim wejdę z nimi do studia. Poza tym piszę piosenki na zamówienie różnych producentów i managerów znanych i mniej znanych artystów.

Dziękuję z rozmowę

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.