Facebook Google+ Twitter

Cieszyn czekał 87 lat na ponowne zjednoczenie

W nocy z 20 na 21 grudnia Cieszyn – miasto od 87 lat podzielone na dwie części - znów stanie się jedną miejscowością. Będzie wielka feta. Granica zostanie zniesiona, ale i tak jadąc tam, musimy wziąć ze sobą dowód albo paszport.

Herb Cieszyna. / Fot. Autor nieznany Z okazji przystąpienia Polski i Czech do układu z Schengen z 1985 roku, znoszącego kontrolę graniczną, w Cieszynie odbędzie się impreza „Pożegnanie z granicą”. Uroczystości rozpoczną się 20 grudnia w oranżerii Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

Najpierw o godzinie 19.30 rozpocznie się konferencja poświęcona teraźniejszej i przyszłej współpracy euroregionalnej w Beskidach i na Śląsku. W spotkaniu weźmie udział ponad 60 osób. Będą przedstawiciele administracji rządowej – m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, samorządowej – m.in. marszałek województwa śląskiego Janusz Moszyński i hetman województwa morawsko-śląskiego Evžen Tošenovský, Straży Granicznej - m.in. komendant Śląskiego Oddziału SG Piotr Patla i eurodeputowani – m.in. Jerzy Buzek i Jan Olbrycht.

Następnie o godzinie 22.45 w obecności dziennikarzy podczas konferencji prasowej przedstawiciele Polski, Czech i Słowacji z trzech euroregionów – Śląska Cieszyńskiego, Beskidów i Silesii - podpiszą tzw. Deklarację Cieszyńską o zacieśnieniu współpracy. Będzie ona wyjątkowa, bo tak szerokiej współpracy nie przewiduje żadna z umów dotychczas podpisana przez inne euroregiony.

W czasie gdy na zamku będą trwały oficjalne uroczystości na cieszyńskim rynku bawić się będą mieszkańcy obu dotychczasowych części miasta i turyści. Na scenie ustawionej na wolnym powietrzu zatańczy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i zaśpiewają Trubadurzy. Funkcjonariusze Straży Granicznej zaprezentują swój sprzęt, a Muzeum Śląska Cieszyńskiego o godzinach 20.00, 21.00 i 22.00 zapewni zwiedzanie z przewodnikiem.

Dalsza część zabawy będzie miała miejsce na moście Przyjaźni. Tam w tramwaju ustawionym na środku przejścia granicznego burmistrzowie Cieszyna – Bogdan Ficek i Czeskiego Cieszyna – Vít Slováček w towarzystwie komendantów straży miejskiej obu miast także podpiszą umowę o współpracy. Nastąpi uroczyste podniesienie szlabanu, armatni wystrzał i złożenie podpisów na niebieskiej tablicy usytuowanej przed przejściem. Orkiestra dęta będzie przygrywać wszystkim posilającym się grochówką, przygotowaną przez Straż Graniczną. Tuż przed północą jej funkcjonariusze złożą ostatni meldunek i oficjalnie zejdą z przejścia. W tym momencie w niebo wystrzelą sztuczne ognie. Zabawa zakończy się około godziny pierwszej w nocy.

Herb Czeskiego Cieszyna. / Fot. Autor nieznanyRzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Cezary Zaborski ostrzega, że pomimo znoszenia granicy, osoby, które chcą wziąć udział w tych niecodziennych uroczystościach powinny mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Na przejściu granicznym, owszem, nie będziemy już musieli pokazywać dokumentów, ale podróżowanie po obszarze Schengen to nie to samo co poruszanie się na terenie Polski. W każdej chwili na obszarze państwa członkowskiego w trakcie kontroli będziemy musieli pokazać dokument potwierdzający nasze polskie obywatelstwo.

Do strefy Schengen dotychczas należały prawie wszystkie państwa Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii. Także Norwegia i Islandia nie wchodzące z kolei w skład Wspólnoty. Kraje, które ostatnio weszły do Unii (poza Cyprem, Bułgarią i Rumunią) staną się członkami strefy jednocześnie.

Podział Cieszyna nastąpił w 1920 roku, przy okazji podziału Zaolzia pomiędzy Polskę, a Czechosłowację. Wtedy tramwaje przestały kursować po mostach na rzece Olzie. U nas został teatr, a u naszych sąsiadów dworzec. W 1938 roku Zaolzie zostało zajęte przez polskich żołnierzy. Z kolei w 1945 roku tereny te znów weszły w skład Czechosłowacji. Do 1989 roku, a następnie po wejściu Polski i Czech do Unii Europejskiej kontakty ludzi mieszkających na dwóch brzegach Olzy były mocno utrudnione. Teraz żadna z rodzin mieszkających w Cieszynie nie będzie już podzielona i członkowie każdej z nich swobodnie będą odwiedzać groby pozostawione swego czasu w drugiej części miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może ktoś kto mieszka bliżej Cieszyna lub w samym mieście zrelacjonowałby nam tę fetę. Gdybym mogła tam być porozmawiałabym z rodzinami mieszkającymi w Cieszynie od kilku pokoleń. Chociaż ta noc bardziej nadaje się na dokument. Poważne wypowiedzi, a w tle sztuczne ognie...
Czy radość i nadzieja pomiesza się tam z zamyśleniem, czy będzie to tylko festyn, po którym następnego dnia rano zostaną jedynie śmieci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za jeden Cieszyn:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajna feta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.