Facebook Google+ Twitter

Cieszyn. Dyktando z języka polskiego dla obcokrajowców

W piątek, 15 sierpnia, po raz jedenasty odbyło się dyktando z polskiego dla obcokrajowców. Laureatką tegorocznego sprawdzianu została Białorusinka. Jak twierdzą poloniści, najwięcej problemów uczestnicy mieli z pisownią łączną i rozdzielną.

Już od jedenastu lat w Cieszynie organizowane jest dyktando po polsku dla obcokrajowców, uczących się naszego języka. Zwykle odbywa się na półmetku letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej uruchomionej z inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego.

Uczestnikami tegorocznego dyktanda byli obcokrajowcy z wakacyjnych warsztatów na Śląsku, nauczyciele polskiego z zagranicy oraz uczący się polskiego - przybyli do Cieszyna specjalnie na zawody. To głównie słuchacze dwóch szkół z Warszawy - Instytutu Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum oraz Fundacji Nauki Języków Obcych Linguae Mundi, a także Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

Zwyciężczynią została Białorusinka, Nadzieja Nowożyłowa, która pomimo tytułu, nie napisała dyktanda bezbłędnie. Miano wicemistrzyni Języka Polskiego przypadło dla Serbki Jeleny Jović, Ukrainki Viry Szepty i Rosjanki Poliny Justowej. Uczestnicy mieli wiele trudności z napisaniem dyktanda. Kiedy jedni nadążali za czytającym, inni wypisywali tylko pojedyncze słowa. Zdaniem sprawdzających prace polonistów, najwięcej kłopotu w tym roku sprawiła pisownia łączna i rozdzielna oraz szeleszczące polskie spółgłoski.

Autorką tegorocznego tekstu dyktanda była prof. Aldona Skudrzyk z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, lektor i wykładowca letniej szkoły, organizowanej przez uczelnię.
Zajęcia w letniej szkole Uniwersytetu Śląskiego trwają od 1 do 28 sierpnia. W programie jest kurs języka polskiego, wykłady z wiedzy o Polsce, naszej kulturze, a także wycieczki. W wakacyjnych kursach biorą udział w większości studenci zagraniczni wydziałów slawistycznych z całego świata.

Dyktanda przysporzyłoby problemu Polakowi, co dopiero musieli czuć obcokrajowcy łapiący się za głowy w czasie pisania sprawdzianu z języka polskiego. Po trudnych zmaganiach z językiem polskim, wszyscy wzięli udział w marszu ulicami Cieszyna (Śląskie), gdzie na rynku odbył się "Wieczór narodów'' - wtedy usłyszeć można było języki całego świata.

Źródło: gazeta.plWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Powinien być minus za "jezyk polski" w tytule!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.