Facebook Google+ Twitter

Cieszyn: miasto z charakterem

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-03 19:24

Miasto urokliwe, o ciekawej historii. Warto odwiedzić, zarówno dla uroczej atmosfery, jak też ze względu na zabytki, m.in. Rotundę i Górę Zamkową. Trzeba też zajrzeć do Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz przejść się do... Czech!

Herbatka z cytryną na Rynku

Cieszyn, okolice rynku, biblioteka / Fot. Piotr MałeckiWarto usiąść na chwilę w którejś z okolicznych kawiarenek i poobserwować rytm codzienności. Ludzie idą na zakupy, do pracy, na spacer, są turyści, którzy robią zdjęcia oraz osoby, które każdego dnia przychodzą tu pokarmić gołębie. Jest nastrojowo. Polecam zwłaszcza klimatyczny cieszyński PSS Społem, w którym można zjeść kultową już kanapkę ze śledzikiem, wypić herbatę ze szklanki czy zjeść dobre ciastko. To jest miły pierwszy przystanek, taki dobry początek zwiedzania Cieszyna.

Co warto wiedzieć? Rynek w Cieszynie w obecnym miejscu powstał w XV wieku. Od samego początku było to centrum miasta. To tutaj najbogatsi i najważniejsi mieszczanie posiadali swoje kamienice, znajdował się tu Ratusz, przez długi czas było to także miejsce ożywionego handlu. W II połowie XVI wieku powstała pierwotnie drewniana, a później kamienna studnia, która stanowiła część systemu zasilania okolicznych domów w wodę. Prawdopodobnie w XVIII wieku studnię przyozdobiła figura św. Floriana. W okolicy Rynku znajduje się także Cieszyński Ośrodek Kultury, kiedyś Dom Narodowy, główny punkt życia kulturalnego Polaków. Niedaleko od rynku, znajduje się Stary Targ, w którego centrum przez wiele lat stała oryginalna figura Madonny z Dzieciątkiem z XIV wieku. Dzisiaj znajduje się tam kopia, oryginał można obejrzeć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego, eksponat - karnecik do zapisywania/rezerwowania na balu poszczególnych tańców u panny / Fot. Katarzyna MałeckaPowstało w roku 1802, zostało założone przez Leopolda Jana Szersznika, jednego z najwybitniejszych obywateli miasta. Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada takie działy, jak: archeologii, historii, sztuki, techniki, etnografii i fotografii. Szczególnie piękne są eksponaty związane z kulturą ludową Śląska Cieszyńskiego: koronki, hafty, biżuteria oraz broń, zwłaszcza tzw. cieszynki. Bibeloty w postaci pięknych zastaw, porcelany czy codziennych drobiazgów bogatych mieszczan i szlachty przyciągają i cieszą oko. Muzeum Śląska Cieszyńskiego, eksponat - bibelot porcelanowy / Fot. Katarzyna Małecka

Znaczną cześć zbiorów stanowią militaria, znajdujące się w większości w Zbrojowni Muzeum, stanowiącej część stałej ekspozycji. Jest tu cenna kolekcja sztandarów historycznych, dokumenty historyczne oraz eksponaty konkretnych broni, poczynając od białej, a kończąc na pistoletach, strzelbach i karabinach. Zbiór obrazujący historię techniki to różnego rodzaju narzędzia kuchenne, instrumenty muzyczne, maszyny do pisania, lampy itd. Jednym z ciekawszych jest bicykl, wyprodukowany w Coventry (Anglia) około 1880 roku. Warto obejrzeć salę starej fotografii, zobaczyć aparaty fotograficzne z różnych lat oraz - posłuchać muzyki z szafy grającej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.