Facebook Google+ Twitter

"Ciężarne powinny bezpłatnie wykonywać badania na obecność wirusa HIV"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-27 19:06

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby wszystkie kobiety w ciąży mogły bezpłatnie wykonywać badania na obecność wirusa HIV.

Chodzi o to, aby można było podjąć leczenie podczas ciąży i przeprowadzić poród tak, by dziecko urodziło się zdrowe. Teraz badanie to zaleca się tylko kobietom z tak zwanej grupy ryzyka.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że badanie to nie powinno być obowiązkowe. O poddaniu się testowi powinna decydować kobieta, a lekarz powinien mieć obowiązek zaproponowania takiego badania.

Marek Michalak zwrócił się w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz. W liście do niej napisał, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, badanie na obecność HIV należy proponować kobietom ciężarnym już podczas pierwszej wizyty u lekarza.

Minister Ewa Kopacz chce jednak, aby kobiety same kupowały w aptece test na obecność wirusa HIV. Jej zdaniem, dzięki temu mogą zrobić to badanie anonimowo. Jednocześnie minister przyznaje, że profilaktyka HIV/AIDS jest dziś ogromnym problemem.

Według specjalistów, w Polsce żyje około 20 tysięcy osób z HIV. Jednak zakażonych może być znacznie więcej. Tylko w czerwcu tego roku wykryto 46 nowych zakażeń. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku od 30 do 40 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.