Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21192 miejsce

Ciężkie boje o Muzeum Warszawskiej Pragi

  • Ab Cd
  • Data dodania: 2009-02-02 10:30

Plany były piękne - pierwsze w Warszawie muzeum po prawej stronie Wisły... Czy w najbliższym czasie w ogóle dojdzie do jego otwarcia dowiemy się w środę.

Ul. Targowa 50/52. To w tych kamienicach ma mieć swą siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi. / Fot. Natalia KalicińskaHistoria Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczęła się w maju 2006 roku, kiedy to decyzją Rady Dzielnicy Praga-Północ postanowiono o jego utworzeniu. Placówka w swym tymczasowym biurze przy ul.Targowej 45 zaczęła działać półtora roku później, a otwarcie oficjalnej siedziby - w zabytkowych, XIX-wiecznych kamienicach przy Targowej 50/52, planowane było na rok 2010.

Niestety, na grudniowej sesji miasta radni Warszawy zgotowali prażanom niemiłą niespodziankę, zmieniając dotychczasowe postanowienia - środki finansowe przeznaczone na muzeum wygospodarowano tylko na rok 2009, w przyszłych latach nie uwzględniając tej pozycji w budżecie miasta. Pieniądze na ten cel mają znaleźć się dopiero w roku 2013.
- O przywrócenie funduszy na inwestycję będziemy walczyć. Ważne jest, aby nie zawieść prażan i nie zmarnować wielkiego, uruchomionego już potencjału społecznego – powiedziała nam Jolanta Wiśniewska, szefowa Muzeum Pragi.

Wiśniewska nie ukrywa jednak, że jest szereg ograniczeń z którymi Muzeum musi się borykać na każdym kroku. I nie chodzi tu tylko o warunki organizacyjne, ale również o zbiory, których przechowywanie nastręczać może spore kłopoty.
– Największe zagrożenie związane jest z postępującą degradacją zabytkowych budynków przy Targowej 50/52 , przeznaczonych na naszą przyszłą siedzibę. Posesja została opróżniona z lokatorów wiosną 2008, stan obiektów jest zły... Istnieje realne niebezpieczeństwo bezpowrotnej utraty tych zabytków, jeśli inwestycja zostanie wstrzymana.

W grudniu prascy społecznicy wystosowali do władz miasta petycję w obronie Muzeum, pod którą podpisało się ponad tysiąc osób. Niestety, akcja nie była skuteczna. Mimo to, działacze nie poddali się.
- Ze starań o oddanie Pradze pieniędzy na pierwsze na prawym brzegu muzeum nie rezygnujemy – mówi Michał Sokolnicki, prezes Stowarzyszenia Nowa Praga, jednej z 29 praskich organizacji społecznych biorących udział w akcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

popieram to poniewaz jestem miłosnikiem stare ulice oraz obiektu itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

takie muzeum powimno byc , poniewaz warszawa praga jest częscią historii warszawy i w tej chwili obecnie jest najciekawcą dzielnicą warszawy do odwiedzana oraz jest najturalną konkurencją dla starego miasta , ja jestem warszawiak od urodzenia i jak tylko pozwala na to czas odwiedzam , a pozatym stara praga jest motywacją do moje sztuki .......... !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.