Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10515 miejsce

Ciężkie plecaki - kręgosłupy uczniów wołają o pomoc!

Zbyt ciężkie tornistry uczniów to problem w wielu polskich szkołach. Jak sobie z nim radzić oraz jakie mogą być skutki nadmiernego obciążenia kręgosłupów dzieci? Na te pytania odpowiedział Wiadomościom24.pl ortopeda - dr Tomasz Kotwicki.

Ciężkie tornistry uczniów, a co za tym idzie obciążone kręgosłupy, to problem, z którym spotykamy się od dawna. Niestety, jest to problem, który nadal niewiele szkół chce rozwiązać.

Kogo dotyczy problem zbyt ciężkich tornistrów?
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Robert Michael / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:LeonWeber_3.jpg- Problem dotyczy w większym stopniu uczniów drobnych, wątłej budowy, nie uprawiających sportu. Poprawa ich wydolności fizycznej, regularny sport są też sposobami na neutralizację wpływu nadmiernych obciążeń na postawę uczniów - zauważa dr Tomasz Kotwicki z Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czy nie łatwiej jest więc zapobiegać takiemu stanowi rzeczy niż leczyć schorzenia? Niestety, wymówką wielu szkół jest to, iż dzieci dużo wolnego czasu spędzają przed komputerem. Wydaje się więc, że jednym z najlepszych sposobów jest rozsądne ustalanie przez dyrekcje szkół planu lekcji. Przedmioty wymagające dużej liczby podręczników mogłyby przeplatać w danym dniu zajęcia wychowania fizycznego czy godzina wychowawcza, itp. Poza tym warto, by nauczyciele rozsądnie wybierali program nauczania. Zbędne bowiem jest noszenie przez ucznia zarówno podręcznika, zeszytu ćwiczeń, jak i zbioru zadań. Czasem wszystko da zastąpić się jedną książką, która w zestawieniu z zeszytem przedmiotowym i tak jest dużym obciążeniem.

Mało jednak mówi się o tym jak na wady kręgosłupa wpływa ciężki tornister, a ten naprawdę potrafi ważyć wiele kilogramów.

Jaka jest odpowiednia waga tornistra, biorąc pod uwagę wagę i wiek dziecka?
- Ciężar tornistra nie powinien być nadmierny. Zwykle uważa się, że nie większy niż 5kg u dziecka w szkole podstawowej. Ciężar tornistra wynoszący do 10 procent masy ciała jest dobrze tolerowany, a powyżej wywołuje zmiany w postawie i chodzie. Nie powinien przekraczać 20 procent masy ciała - mówi dr Kotwicki.

Jak więc zapobiec nadmiernemu dźwiganiu ciężarów przez uczniów?
- Działania powinny zmierzać do posiadania szafek w szkołach, aby niepotrzebnie nie dźwigać wszystkich książek, względnie na zapewnieniu drugiego kompletu książek w szkole - stwierdza dr Tomasz Kotwicki.

Złotym środkiem może okazać się zwykła, nauczycielska wyrozumiałość. Jeden podręcznik na ławce często w zupełności wystarczy. Sprawy w swoje ręce powinni wziąć też rodzice. Rozsądne wybranie dziecku plecaka jest bardzo ważne. Poza tym warto wybierać zeszyty w miękkich okładkach. Ważne jest też aby dzieci nosiły plecak na dwóch ramionach tak, aby równomiernie obciążać swój kręgosłup.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

ada
  • ada
  • 24.09.2012 09:10

Gdzie jest OCHRONA PRAW DZIECKA .Przecież tak przeciążone tornistry to nic innego jak znęcanie się nad dziećmi ze skutkiem uszczerbku na ich zdrowiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iga
  • Iga
  • 25.08.2011 10:43

Mam 11 lat, jestem drobną, a mój plecak waży 8kg masakra. A jak nie przyniesie się jakiejś 1kg książki to jest krzyk nauczycieli...

Komentarz został ukrytyrozwiń
damian śpiechu
  • damian śpiechu
  • 23.02.2011 19:16

ja nosiłem plecak na jedne ramie i jest tragedia, problem z oddechem i kołatania serca, bo moja klatka piersiowa jest zdeformowana i sie wszystko tam nie mieści jak powinno ;(((

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewelina kinalska
  • ewelina kinalska
  • 11.02.2011 17:12

o krzywych kręgoslópach i o cięzkich plecakach wszędzie o tym słychać i o tym się mówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anonimowa Dziewczyna
  • Anonimowa Dziewczyna
  • 07.02.2011 19:36

mój plecam w środy waży 16 kg, bo mam wszystkie przedmioty. Tragedia. Pozostaje wyprowadzić się z kraju !

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za wazny temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest jeszcze cos: wiele dziewczat nizszczy sobie kregoslupy przez noszenie ciezkich toreb na jedno ramie. Wiem o tym bardzo dobrze - sama doprowadzilam w ten sposob do ruiny swoje plecy. Od kilku lat chodze prawie wylacznie z plecakiem na dwa ramiona.
Chcialabym, aby i na to ktos zwrocil uwage :) Bardzo ciezki plecak - NIE, ale ciezka torba na jedno ramie - rowniez nie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak chodziłem do podstawówki, poszedłem na jakąś kontrole do higienistki i powiedziała mi że się garbie. Poradziła żebym nosił więcej książek to nie będę się garbił

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny ale zaledwie zaznaczony. I wiele tez nierealnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Mój plecak waży około 6 kg. Już teraz mam problemy z kręgosłupem :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.