Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ciotka Julia i Skryba", czyli historia zakazanego owocu

Redakcja
Okładka książki "Ciotka Julia i skryba".
Okładka książki "Ciotka Julia i skryba".
"Ciotka Julia i skryba" to fascynująca opowieść o dorastaniu, pierwszej miłości i pragnieniu realizowania marzeń, rozgrywająca się w malowniczym krajobrazie Limy. Mario Vargas Llosa w osobie głównego bohatera odtwarza siebie z czasów młodości.

Rok temu umieściłam tutaj recenzję "Szelmostw niegrzecznej dziewczynki" - ostatniej książki Llosy. Lektura ta nie zaspokoiła jednak mojego apetytu, dlatego też sięgnęłam po inną pozycję z dorobku peruwiańskiego pisarza, pochodzącą z odległych czasów, bo wydaną po raz pierwszy w Hiszpanii w latach 70.XX wieku.

Główny bohater powieści - Marito, dla przyjaciół Varguitas, jest 18-letnim studentem prawa. Na utrzymanie zarabia pracując jako dyrektor informacji w Radiu Panamerykańskim, a jego jedynym podwładnym jest Pascual, wielki miłośnik krwawych wydarzeń, które chętnie przemyca do dzienników.
Marito ma jedno wielkie marzenie: z całego serca pragnie zostać pisarzem. Na razie ogranicza się jedynie do pisania krótkich opowiadań na podstawie zasłyszanych historii. Jego uporządkowane życie zmienia się, gdy poznaje swoją daleką ciotkę Julię.

Julia jest atrakcyjną 32-letnią rozwódką, która dotąd mieszkała w Boliwii. Z początku Marita irytuje traktowanie go przez ciotkę jak dziecko i jej skłonność do sarkazmów. Jednak w pewnym momencie dostrzega jej kuszącą kobiecość. Uczucie, który ich połączy, stanie się w rodzinie przyczyną skandalu, i to nie tylko ze względu na dalekie pokrewieństwo kochanków, ale i na dzielącą ich różnicę wieku.

Historia rozkwitającej miłości przeplatana jest fragmentami opowieści radiowych, które kończą się zawsze w kulminacyjnym momencie. Ich autorem jest Pedro Camacho (Skryba), sprowadzony do Limy przez pracodawców Marita. Właściciele radia - Gennarowie liczą na znaczny przyrost liczby słuchaczy zafascynowanych fabułą radiowych telenowel. Camacho to, zaraz po Maricie, jedna z najlepiej scharakteryzowanych w książce postaci - człowiek, który nie potrzebuje wiele do życia, a jego jedyną pasją jest praca. Na pisanie radiowych słuchowisk poświęca całe dnie i uważa to za swoją życiową misję. Co ciekawe, wśród dotąd zniechęconych i rozleniwionych aktorów radiowych zdobywa wiernych fanów, a mieszkańcy Limy słuchają jego opowieści z zapartym tchem.

Wielkim atutem powieści Llosy jest nieszablonowość bohaterów. Każdy z nich został opisany w wyjątkowy sposób, co pozwala czytelnikowi wyobrazić ich sobie i emocjonować ich perypetiami, cieszyć się ze sprzyjających wydarzeń i martwić, gdy napotykają na swej drodze problemy.

Być może realizm "Ciotki Julii i skryby" wynika z faktu, że powieść zawiera wiele wątków autobiograficznych. Mario Vargas Llosa także przeżył młodzieńczą fascynację swoją daleką krewną, która zakończyła się małżeństwem oraz jako student pracował, pisząc skrypty radiowe. Peruwiański pisarz wszystkie opisy Limy opiera na swoich młodzieńczych wspomnieniach, tworząc niezwykły klimat miasta i pozwalając czytelnikowi poznawać je wszystkimi zmysłami.

"Ciotka Julia i skryba" to powieść dla wymagających, pragnących zatopić się w lekturze na długie godziny, zanurzyć w świat fikcji. W barwny sposób ukazuje świat, do którego nie ma już powrotu i jest swego rodzaju pamiętnikiem młodości Mario Vargasa Llosy.

Zobacz także: Wielka Kampania Polecania, czyli Autorzy Autorom
Pierwszy finał Wielkiej Kampanii Polecania

Akcja pod patronatem Wydawnictwa Znak, które ufundowało dla najlepszych autorów nagrody książkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto