Facebook Google+ Twitter

Cisi, ciemni ludzie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-02-19 14:51

Już wieszcz Adam Mickiewicz pisał o nich, że tacy właśnie obejmą rząd dusz w Narodzie... Trudno być prorokiem we własnym kraju, a już szczególnie żyjącym i obserwującym dramat jego elit

Gdybym był dziennikarzem nie pozwoliłbym swoim rozmówcom na wykręcanie się obiegowymi formułkami. Nigdy dość pytań, a szczególnie gdy chodzi o dotarcie do prawdy. Były waszyngtoński korespondent prasy zwanej niegdyś reżimową trafnie określił to mianem uchwytu buldoga, który ma taki zgryz, że niczego nie wypuści z paszczy bez potarmoszenia. Chodzi właśnie o ten moment, kiedy trwa bezpośrednia rozmowa bez pardonu i z widocznym rezultatem. Gdybym miał do czynienia z żurnalistą, nigdy bym mu nie pozwolił dojść do słowa. Miałbym dla niego gotowy, opanowany na pamięć monolog, który sprawdziłbym co do słowa przed wydrukowaniem wywiadu.

Kiedy masz do czynienia z łajdakiem, rozmowa o poezji nie ma najmniejszego sensu, chociaż on dla niepoznaki gotów jest nawet sponsorować coś, co przypomina sztukę. Gdy rozmawiasz z politykiem zapytaj o to, co robi dla swoich rodaków, chociażby jego rzecznicy roztaczali przed nami wizje do złudzenia przypominające reformy.
Naga prawda wcale nie brzmi tak, że Balcerowicz to agent MFW, Prezydent jest durniem, a Wałęsa zdrajcą... Pośrodku też jej nie znajdziecie. Chyba najbliżej rzetelnego stwierdzenia był stary piwosz mrucząc pod nosem, że wszystko, co najważniejsze znajdziecie między wierszami. Miałem w życiu okazję przebywać krócej lub dłużej z bohaterami medialnych kampanii i w bezpośredniej bliskości wydawali mi się nawet sympatycznymi ludźmi. Generał Kiszczak rzucił od niechcenia na zakończenie swojej autobiografii, że to taka zawodowa cecha, zasłona dymna. Nie można tak łatwo dać się zwieść. Arystokracja, a szczególnie kobiety uwielbiały Hitlera za delikatność jego ruchów i ujmującą spolegliwość. Nic z manier wodza i autokraty nie zdradzało prawdziwych ambicji niedocenianego wówczas malarza. Bohaterowie ostatniego konfliktu na Bałkanach także otarli się o sztukę i literaturę.

Kompleks Nerona jakoś omija naszych polityków, nie licząc przecież tak ulotnych zjawisk jak wiersze ludowego senatora, czy książeczki dla dzieci autorstwa posła Dorna. Gdzie im do przedwojennych generałów w stylu Wieniawy, czy nawet kapitana pilota Latwisa, który stworzył słynny Marsz Lotników. Znajomość nut, języków, wrażliwość na prawdziwe barwy świata jest kompletnie zbędna na zatłoczonej sali sejmowej. Tam, gdzie trwa nieustanna walka, poruta, a wszystko to jest transmitowane na falach radiowych, emitowane w obszernych fragmentach na telewizyjnym ekranie, muzy pokornie muszą milczeć.

Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy. Teraz wojujemy z terrorystami i ustalamy warunki sojuszu. Jeszcze nie wiemy jakiego, ale to nie powinno obchodzić artystów. Niektórym pogrobowcom świętej pamięci komuny wyrwałoby się: "Małczati swołoczy i ruki pa szwam!", ale ktoś im zawczasu szepnął do ucha o politycznej poprawności, więc tęsknie wspominają ręczne sterowanie kulturą za pomocą kija i marchewki. Nie ma kasy na utrzymywanie wiernej przybocznej gwardii jajogłowych. Niegdyś usłużni, pożyteczni idioci zrejterowali tymczasowo do wrogiego obozu, a po totalnej klęsce wyborczej krążą jak sieroty to tu, to tam, jak dziwki w poszukiwaniu sponsora... Znowu nie mają się gdzie podziać. Nawet nie można żadnego z ich porządnie dla przykładu wybatożyć, bo kija nie ma, a i nowe prawo już na to nie za bardzo pozwala. Pozostaje więc stugębna plotka i przekleństwo, bo klątwa straciła na znaczeniu. Słowo, którego potęga mogła kiedyś zabijać straciło nagle swoją magiczną moc. Ktoś w końcu musi przecież je usłyszeć albo przeczytać. Wiem, że w kraju, gdzie nikt nikogo nie szanuje, nie słucha i nie czyta, jest wielu piszących, jak ja. Kończę więc i powracam do lektury Biblii. Cały zamieniam się w słuch.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.