Facebook Google+ Twitter

Ciśnienie i wiek serca kierowców autokarów do kontroli!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-14 10:05

Podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na ferie, zawodowi kierowcy autokarów będą mogli skorzystać z badań serca w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.

W województwie mazowieckim 17 lutego zaczynają się ferie zimowe, a to oznacza wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci na miejsce wypoczynku. Dlatego 15 lutego w Warszawie inspektorzy skontrolują stan techniczny pojazdów, trzeźwość oraz czas pracy kierowców. Ponadto podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na ferie, zawodowi kierowcy autokarów będą mogli również skorzystać z badań w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. Na parkingu przy Torwarze, stanie specjalny autokar kampanii, w którym kontrolowani przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić wysokość ciśnienia tętniczego krwi oraz zbadać wiek swojego serca.

Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres sprzyjają rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Stan zdrowia kierowcy może mieć wpływ na zdrowie i życie pasażerów, a w okresie wyjazdów na ferie szczególnie na bezpieczeństwo dzieci, które przewożą. Dlatego na kierowców kontrolowanych przez ITD, czekać będzie wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które po przeprowadzeniu dobrowolnego badania ciśnienia tętniczego, zinterpretują wynik, a dodatkowo udzielą fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. Ponadto w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” prowadzone jest nowe badanie – pierwsze na taką skalę w Europie badanie wieku serca. Z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji organizatorzy kampanii prowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu Polacy będą mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Ró wnież z tego badania będę mogli dobrowolnie skorzystać kontrolowani kierowcy.

– Dzięki wspólnej akcji ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ciśnienie na życie” i Inspekcji Transportu Drogowego wielu kierowców skorzysta z możliwości skontrolowania stanu swojego zdrowia – skomentował dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Trzeba pamiętać, że często zawód kierowcy wykonują osoby w dojrzałym wieku (powyżej 50 roku życia), które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród tej grupy zawodowej. Za pomocą aplikacji „Wiek serca” personel medyczny kampanii „Ciśnienie na życie”, będzie mógł sprawdzić, czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

„Istotnym jest, aby pacjenci - zwłaszcza z grup ryzyka – zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu. Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego Polaków” – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”.

Celem akcji jest nakłonienie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze schorzeniami układu krwionośnego.

Pomiary ciśnienia krwi kierowców wykonuje personel medyczny.
(Robert Tarnowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.