Facebook Google+ Twitter

Claroscuro poleca: "Życie seksualne muzułmanina w Paryżu"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-19 14:26

Napisana z ciepłą ironią powieść Lëili Marouane to książka o tym, jak bardzo skomplikowane jest życie muzułmanina w Paryżu, szczególnie gdy do wieku 40 lat zachował czystość, ma dominującą matkę i wielką chęć stania się prawdziwym Europejczykiem.

 / Fot. ClaroscuroAutorka w intrygujący sposób przedstawia historie migrantów, nieudaną integrację ze społeczeństwem, zderzenie kultur i religii. Bohaterem powieści jest człowiek sukcesu, jeden z tych, którym "się udało", przynajmniej z ekonomicznego punktu widzenia. Mohamed, z pochodzenia Algierczyk, dobrze sytuowany przedstawiciel paryskiej finansjery, próbuje na wszystkie możliwe sposoby wyjść z roli pobożnego muzułmanina (w oczach brata), idealnego syna (w oczach matki) i niewidzialnego mężczyzny (w oczach francuskich białych kobiet).

Marouane opisuje życie młodych i bogatych muzułmanów tkwiących na pograniczu dwóch kultur, dążących do emancypacji. Życie seksualne muzułmanina w Paryżu to powieść o trudach konstruowania własnej tożsamości.

"By ukryć swój algierski rodowód i dostać pracę we francuskim banku, narrator tej tragikomicznej powieści wybiela skórę, prostuje włosy i zmienia imię, w skrócie: wypowiada etniczną wojnę przeciwko samemu sobie".
NEW YORKER

"W najnowszej powieści Marouane podjęła swój ulubiony temat - przeciwstawną naturę wymagań religii, kultury i indywidualnych pragnień, która doprowadza do destrukcji - i napisała prawdziwie zaskakującą i oryginalną historię".
WORDS WITHOUT BORDERS

„Marouane zasługuje na swoje miejsce w rosnącym i imponującym braterstwie - a może precyzyjniej - sisterstwie północnoafrykańskich pisarzy tworzących we współczesnej Francji. Życie seksualne to śmiała i wciągająca książka".
THE NEW REPUBLIC

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.