Facebook Google+ Twitter

ClimatGate: Eksperci z ONZ sprawdzą dane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-04 12:50

ONZ-wscy eksperci zamierzają przeprowadzić śledztwo w sprawie domniemanego sfałszowania danych klimatycznych. Tak zwana afera ClimateGate dotyczy wycieku kontrowersyjnych e-maili z komputerów brytyjskich klimatologów.

Dwa tygodnie temu w internecie pojawiły się setki maili prawdopodobnie wykradzionych z systemu elektronicznego Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Autorzy listów krytykowali i poniżali klimatycznych sceptyków. Zdaniem niektórych ekspertów, manipulowali także danymi, by wyolbrzymić zagrożenia wynikające z emisji gazów cieplarnianych. Teraz szef Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu, dr Rajendra Pachauri powiedział w rozmowie z BBC, że zarzuty są poważne i że jego współpracownicy dokładnie zbadają całą sprawę.

Afera ClimateGate wybuchła tuż przed rozpoczynającym się w poniedziałek ONZ-wskim szczytem klimatycznym w Kopenhadze, gdzie międzynarodowi negocjatorzy zamierzają ustalić wspólną politykę dotyczącą ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem sceptyków, afera dowodzi, że zagrożenie wynikające z emisji jest znacznie mniejsze niż uważają rządy wielu krajów.

Część naukowców podkreśla jednocześnie, że bez względu na ten incydent ostatnich danych o zmianach klimatycznych i szkodliwej działalności człowieka nie da się podważyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.