Facebook Google+ Twitter

Clinton jest przeciwko burzeniu domów we wschodniej Jerozolimie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-04 15:09

Hilary Clinton, która składa swoją pierwszą wizytę na Bliskim Wschodzie, spotkała się w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Amerykańska sekretarz stanu skrytykowała izraelski plan zburzenia dziesiątków palestyńskich domów w arabskiej części Jerozolimy.

Hilary Clinton stwierdziła, że Izrael burząc palestyńskie domy w arabskiej części Jerozolimy łamie międzynarodowe zobowiązania. Jej zdaniem jest to niezgodne z przyjętą 6 lat temu "Mapa drogową", czyli planem doprowadzenia do pokoju w regionie.

Sekretarz stanu zapowiedziała, że sprawę tę omówi z izraelskim rządem. Wcześniej podczas spotkania z izraelskimi władzami poparła ideę stworzenia palestyńskiego państwa. Przekonywała prezydenta Szymona Peresa, że jest to najlepszy sposób na rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu.

Szefowa Departamentu Stanu zaznaczyła, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu będą popierały ekipę Abbasa, która - jak stwierdziła - jest obecnie jedynym legalnym rządem palestyńskim. Według Clinton Mahmud Abbas wybrał drogę pokoju, aby doprowadzić Palestyńczyków do niepodległości.

Lider Autonomii, podobnie jak sekretarz stanu Clinton, powiedział, że Izrael nie powinien burzyć domów w Jerozolimie wschodniej, choć przyznał, że Palestyńczycy budują je często bez odpowiednich zezwoleń. Abbas zaznaczył, że strona palestyńska będzie rozmawiać z każdym nowym rządem izraelskim, jeśli ten uzna zasadę dwóch państw dla obu narodów.

Izrael zdecydował o wyburzeniu ponad 80 domów w arabskiej części Jerozolimy, które Palestyńczycy zbudowali nielegalnie. Władze Autonomii twierdzą, że zdobycie pozwolenia izraelskich władz na budowę jest niemożliwe. Izrael ogłosił Jerozolimę swoją stolicą. Nie jest ona jednak uznana przez społeczność międzynarodową. Palestyńczycy chcą, by Jerozolima była stolicą ich przyszłego państwa.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.