Facebook Google+ Twitter

Clinton ostro krytykuje arabskich przywódców

Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton zdecydowanie krytykowała przywódców państw arabskich za autokratyzm i brak wolności, przez który torują drogę dla islamskich ekstremistów.

Clinton, która na zakończenie swojej wizyty w krajach arabskich przemawiała w Dausze podczas konferencji "Forum dla Przyszłości", gdzie zebrani byli oficjele państw regionu, w ostrych słowach skrytykowała ospałość i autokratyzm arabskich przywódców, mówiąc, że jeśli nie zliberalizują swoich państw, ryzykują "pogrążenie w piaskach zamieszek i ekstremizmu". Sekretarz Stanu krytykowała także poziom korupcji, brak wolności, dyskryminację kobiet i nieprzyjazne inwestorom prawo w państwach regionu.

Zapytana przez słuchaczy, dlaczego państwa arabskie mają słuchać krytyki Waszyngtonu, skoro ten nie może nawet przekonać Izraela, aby doprowadzić do pokoju w Palestynie, Clinton odparła, że Izrael "podejmuje własne decyzje". Przyznała też, nawiązując do swoich słuchaczy, że Stany Zjednoczone nie są w stanie zmusić innych krajów do robienia tego, co leży we własnym interesie tych państw. Przy okazji jednak zaznaczyła, że to USA, a nie jakiekolwiek państwo arabskie, najbardziej wspomaga Autonomię Palestyńską.

Podczas zakończonej wczoraj wizyty w krajach Zatoki Perskiej, amerykańska sekretarz odwiedziła Jemen, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Katar.

Jak oceniają komentatorzy, wypowiedź Clinton zdaje się wyrażać zniecierpliwienie administracji Obamy rezultatami jego zbliżenia ze światem arabskim. Warto zauważyć też, że przemówienie to następuje w czasie, gdy Tunezja, dotychczas jeden z najstabilniejszych krajów Bliskiego Wschodu i Maghrebu, pogrążona jest w zamieszkach, zaś w Libanie upadła rządząca koalicja.


Źródło: International Herald Tribune, Wall Street Journal
http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703583404576079294166247686.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.