Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5554 miejsce

Cmentarz dla zwierząt w Koniku Nowym - pierwszy w Polsce

W 1991 roku, w miejscowości Konik Nowy (gmina Halinów, województwo mazowieckie) powstał pierwszy w Polsce cmentarz dla zwierząt domowych.

Cmentarz dla zwierząt "Psi Los" / Fot. Mirosław PiotrowskiNa stronie internetowej cmentarza dla zwierząt „Psi Los” możemy przeczytać co skłoniło Witolda Wojdę, właściciela cmentarza, do stworzenia tego miejsca.

„Cmentarz powstał z myślą o ludziach, którzy pragną w godny sposób pożegnać swoje zwierzęta. Ból i żal po stracie jest mniejszy, gdy człowiek ma świadomość, że po jego przyjacielu zostaje trwały ślad w postaci miejsca, które będzie mógł odwiedzać.”

Cmentarz dla zwierząt "Psi Los" / Fot. Mirosław PiotrowskiTrudno się z tym nie zgodzić. Co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zwierzętach w każdą pierwszą niedzielę października (w pobliżu imienin Franciszka –patrona zwierząt) na terenie cmentarza organizowane są tzw „Psie Zaduszki”. Jest to dzień, w którym właściciele pogrzebanych zwierząt spotykają się, nawiązują znajomości i porządkują groby swoich wiernych przyjaciół. Spotkanie to ma charakter wielkiego święta małych braci, którzy odeszli za Tęczowy Most.

Obecnie w Polsce powstało i powstaje więcej takich miejsc jak to w Koniku Nowym. I bardzo dobrze, bo to oznacza że jest zapotrzebowanie na takie miejsca i że z naszą miłością do zwierząt nie jest jeszcze tak źle.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju P mam dwa psy i bardziej je sobie cenię od wielu ludzi w tym kraju a co się tyczy mogił no powiedzmy sobie ofiar polityków to tylko wina tych polityków oraz społeczeństwa w pobliżu tychże bezimiennych mogił

Komentarz został ukrytyrozwiń

Delikatnie mówiąc mam mieszane uczucia czytając Pański komentarz. Bo to człowiek wtargnął w życie wielu stworzeń, wypędził je z naturalnego środowiska a te najbardziej użyteczne przysposobił. I to od nas zależy jakość ich życia i śmierci. To nie one doprowadziły że "tyle jest zaniedbanych i zrujnowanych grobów pomordowanych bezimiennych bohaterów nie tylko walki zbrojnej ale i tych co zginęli za wolność Polski". Z całym szacunkiem dla poległych i historii. I nie kto inny jak cytowany w Pana profilu Jan Paweł II (piękny cytat) w jednej z audiencji generalnych odważył się poruszyć temat tabu. Podkreślił, że również zwierzęta są stworzeniami Bożymi.
Oczywiście GRZEBOWISKO dla zwierząt ma swój regulamin w którym czytamy "właściciele zmarłych pupili nie mogą tu umieszczać żadnych symboli religijnych".I dzięki temu nikt nikogo nie obraża. Jak ważny to punkt nie muszę przekonywać. Wystarczą wiadomości ze świata.
I podstawowy argument za tworzeniem takich miejsc. Przepisy nie pozwalają na grzebanie zwierząt w miejscach przypadkowych. Nawet we własnym ogródku nie możemy pochować pupila.
"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta" George Bernard Shaw.
Dziękuję za komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Przybylski:

co ma piernik do wiatraka? to w imię tego, że ludzie się wyrzynają i trudno później odnaleźć ich zwłoki należy wyrzucać zwierzęta na śmietnik?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.