Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35932 miejsce

Cmentarz hutniczy w Gliwicach

Pochowano tutaj twórców świetności Gliwic z okresu rewolucji przemysłowej. Przez lata zapomniany i zdewastowany. Dzisiaj zapaleńcy ze stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy restaurują nagrobki i przywracają pamięć o zasłużonych gliwiczanach.

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Główny krzyż cmentarny, odlew z żeliwa. Obecnie zdemontowany i w restauracji. Zapewne stanie na swoim miejscu przed 1 listopada. Fot. Katarzyna Lisowska
Główny krzyż cmentarny, odlew z żeliwa. Obecnie zdemontowany i w restauracji. Zapewne stanie na swoim miejscu przed 1 listopada. Fot. Katarzyna Lisowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

piękne;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cmentarz Bródnowski - Pod względem liczby pochowanych jest największsym cmentarzem Europy.

To będzie mój plan zdjęciowy :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, oczywiście rozgryzłeś moje intencje. Robiąc tę galerię stawiałam nie na urodę zdjęć, ale na pewien przekaz. Po to te tablice tematyczne - żeby przy okazji przeczytac choć nazwiska tych wielkich i zapomnianych, którzy tworzyli kawał historii, a mieli zostać wymazani z ludzkiej pamięci.

Ludzie z Gliwickich Metamorfoz poświęcają swój czas i energię na ratowanie, czegoś, co już niemal nie istnieje. Takie ma się wrażenie, kiedy się patrzy, jak oni się krzątają wokół pojedynczych ocalałych nagrobków. Ale to nie idzie na marne. Przede wszystkim, dzięku Nim huta i cmentarz ponownie zaistniały w ludzkiej świadomości. A czasem potrafią wyczarować dosłownie "coś z niczego" - coś odkopać, coś posklejać, namówic ludzi dobrej woli do pomocy, czasem także władze miasta coś dorzucą. Wielkie dzieło.

Jeszcze a'propos Wilczego Gardła - ten kompleks jest wpisany na listę zabytków (po latach samowoli budowlanej). Na ostatniej sesji RM w Gliwicach było starcie mieszkańców z architektami, którzy opracowali miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla tego osiedla. Sytuacja jest trudna - ludzie czują się ograniczeni w swoim prawie własności przez restrykcje dotyczące warunków remontów i rozbudowy. Trochę wygląda na to, że miasto chce chronić kompleks rękami (albo raczej pieniędzmi) mieszkańców. Jakimś roziwązaniem byłby system preferencji i ulg dla tych mieszkańców, żeby nie mieli poczucia krzywdy, tylko poczucie, że uczestniczą w ważnym dziele i że miasto ich w tym wspiera. No ale to są chwilowo marzenia ściętej głowy.

Łukasz - chętnie będę się "pojedynkować" :) Macie przecież historyczne Powązki, wielkie pole do popisu i okazja do lekcji historii.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

MAćku pamiętasz jak Ci opowiadałem o Johnie Baildonie???? :> To właśnie ten Szkot, co Śląsk nam stawiał.

Kasiu wspaniałe! To są te czasy, do których chciałbym się przenieść. Póki co przenoszę się godzinę dziennie, pisząc książkę...
Byłem tam niedawno. I nie tylko tam. Robiłem gliwicką część mojej dokumentacji... Wilcze Gardło, Kwartał Bieńka.

Łukaszu, z całym szacunkiem, ale widocznie jesteś jeszcze za krótko by zrozumieć, że w24 to kreowanie treści. Również przez zdjęcia. Nie masz szans w jak to nazwałeś "pojedynku" przecież, bo nie oto w tym chodzi. Czy w Warszawie macie cmentarz hutniczy? Czy jest nagrobek przemysłowca Baildona? No właśnie.
Pokazujmy swoje! Pojedynek na aktywną promocję małych Ojczyzn. Ten materiał o cmentarzu w Gliwicach to konkretna cegiełka dołożona do treści w24. Wpisujesz w google nazwe i trafiasz... do nas...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) W moim przekonaniu przesadą będzie pojedynek, o którym piszesz Lucky. Z całym szacunkiem ale moim zdaniem jest to wyraz pewnego braku szacunku dla miejsca gdzie spoczywają zmarli. Owszem cmentarz można fotografować i pokazać jego właśnie klimatyczność, specyfikę itp., ale nie konkurować między sobą o to, kto zrobi lepsze zdjęcia. Konkurujcie z czasem, który niszczy cmentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to 1 Listopada zrobimy pojedynek :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No przecież pisałam, że taki mam plan :)
Niestety, fotografowanie cmentarzy to moja pasja. Nie mogę więc przepuścić takiej okazji jaką jest zbliżające się Święto Zmarłych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu bez przesady :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.