Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13621 miejsce

Cmentarz naszych żołnierzy na Monte Cassino jest w fatalnym stanie

Zakłada się, że raz w roku - z okazji oficjalnych wizyt przedstawicieli władz i dyplomatycznych delegacji - cmentarz żołnierzy II Korpusu pod Monte Cassino jest doprowadzany do porządku i ładu. To co tam dziś zobaczyłam wywołało jednak we mnie wielki niesmak.

Droga prowadząca na cmentarz z niewidocznym orłem w tle / Fot. Anna Smolinska18 maja 1944 r. o świcie został odegrany hejnał mariacki ogłaszający zwycięstwo polskich żołnierzy. W natarciu zginęło prawie tysiąc żołnierzy. W tym samym roku powstał cmentarz polskich żołnierzy poległych w tej bitwie. Spoczywa na nim 1072 żołnierzy Rzeczpospolitej wszystkich narodowości (Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów). Co roku właśnie 18 maja odbywają się uroczyste obchody. Mimo deszczu odprawiono dziś mszę, złożono wieńce na grobie generała Andersa. W uroczystości brał udział ambasador RP Jerzy Chmielewski wraz z korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami władz miasta Cassino i włoskiej Polonii. Dziennikarka Wiadomości24.pl była obecna na tej uroczystości.

Niestety, to co zobaczyłam na Monte Casino jest godne co najmniej ubolewania. Cmentarz z mogiłami naszych żołnierzy znajduje się na szczycie góry (droga prowadzi ok. 8 km, cały czas pod górę). Tablica z nazwiskami poległych żołnierzy... / Fot. Anna SmolinskaW niedzielny poranek nie było żadnego autobusu, który zawiózłby chętnych na szczyt. Z tego też powodu wiele osób, w tym sporo starszych, weteranów lub ich rodzin, zrezygnowało z uczestnictwa w uroczystości.

... / Fot. Anna SmolinskaNa parkingu przylegającym do cmentarza pojawiły się drobne, aczkolwiek istotne dla turysty, problemy. Punkty informacyjne były zamknięte, o toaletach nikt nie pomyślał, służb porządkowych też nie było, a po parkingu kręciło się wielu cwaniaków gotowych „zająć się” zagubionym turystą.

Idąc na cmentarz odczuwa się respekt i smutek. Z daleka nekropolia jest imponująca. Nad grobami poległych żołnierzy czuwa ogromny orzeł polski. To wiem z książek, bo nie mogłam się dopatrzeć symbolu, o który walczyliśmy. Nawet z okazji 64. obchodów bitwy pod Monte Cassino nie został odświeżony czy umyty… Będąc już przy bramie wejściowej na cmentarz moją uwagę przyciągnęła ogromna gablota ze spisem poległych i pochowanych na Monte Cassino. Niestety, jest podarta, bardzo pognieciona i - po prostu - zniszczona.

Zdewastowane groby. / Fot. Anna SmolińskaNa cmentarzu pierwsze groby są w dobrym stanie, ale te w dalszych szeregach są zapuszczone, brudne, z popękanymi płytami i nieczytelnymi nazwiskami. Przy wielu rosną chwasty, a po bokach leżą rozrzucane, popękane znicze. Cmentarz jest pod bezpośrednią opieką włoskiego Ministerstwa Obrony. Jednak najwidoczniej to miejsce polskiej pamięci narodowej nie wzbudza wielkiego zainteresowania włoskich urzędników.

Schody prowadzące do kolejnych szeregów grobów / Fot. Anna SmolinskaW 2006 roku Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oświadczył: - Jeśli chodzi o stałą opieką nad tym miejscem, to sprawy te zostaną uregulowane po podpisaniu negocjowanej obecnie polsko-włoskiej umowy rządowej o grobach poległych lub zmarłych wskutek wojen (…)], i że “(…)Rada OPWiM przed kilku laty, w porozumieniu z naszym włoskim odpowiednikiem, przeprowadzała generalny remont cmentarza i okolicznych pomników, upamiętniających jednostki II Korpusu, biorące udział w bitwie. Problem z Monte Cassino polega na użyciu przy budowie tego cmentarza bardzo nietrwałego włoskiego kamienia”. Złożenie wieńców. / Fot. Anna Smolinska

Upamiętnione prace renowacji / Fot. Anna SmolinskaW 2007 roku nasze Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło program finansowanych przez resort wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej, czyli tzw. wycieczek patriotycznych. Na liście znalazł się cmentarz na Monte Cassino, bo jest “jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej”. Wchodzący na cmentarz widzą napis “Cmentarz odnowiono w 1962 r. staraniem emigracji polskiej”. W 1994 roku były prowadzone kolejne prace renowacyjne. Czyżby należałoby odczekać ponownie 32 lata na kolejny remont?

http://www.antoniszymanski.pl/?o=listy&n=17 www.wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

http://www.tvn24.pl/12691,1626582,0,1,specjalisci-spartaczyli-monte-cassino,wiadomosc.html


Nie pachnie to zbyt dobrze....

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wybitny przykład jak się traktuje ludzi którzy zapłacili największą cenę za wolny kraj, politycy pamiętają o tym tylko w dniu wyborów tak jest w tym naszym kraju wybić się na cudzych ofiarach i zapomnieć jak najszybciej polski polityk to samolub i snob do potęgi .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2008 20:52

(+) Dlon sama sie sklada w piesc... :( Plus dla Ciebie, Aniu, minus dla wloskiego Ministerstwa Obrony i dla tych, ktorzy przypisuja wine wloskim piaskowcom... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2008 18:48

plus za temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Już 10 lat temu cmentarz wyglądał opłakanie. Ginęli za wolność naszą i waszą. Smutne to. Miałam okazje rozmawiać z Włochami, którzy brali udział w tej walce. Bardzo miło wspominają żołnierzy Polaków i ich bohaterskie czyny. Niestety, tylko anziani o tym pamiętają :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Marku, to smutna prawda. Tamten cmentarz, widziałam utrzymany w nienagannym stanie i nic tam się nie "sypało" z płyt nagrobnych. Przecież u sąsiadów, zgodnie z ich dewizą ordung muss sein, takie rzeczy są nie do pomyślenia.
Naprawdę, mam duże pretensje, do naszych przedstawicieli za granicą /już o tym pisałam w art. o Australii/, że oprócz spektakularnych akcji pt."pomoc Polakom na wschodzie", nic nie robią na rzecz Polonii, nie dbają w dostateczny sposób o miejsca pamięci, o propagowanie obiektywnej wiedzy o współczesnej Polsce, a nawet nie wyjaśniają zakłamanych stereotypów z jej historii.
Za wiele partykularyzmu i koleśiostwa, zbyt mało kompetencji i woli służenia Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak smutne, ale coś z tym trzeba przecież zrobić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby Stefanio cmentarz obrońców klasztoru był w lepszym stanie niż miejsce pochówku zdobywców? No, nieźle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam to miejsce z czasów, kiedy było czyste i zadbane.
Nawet przy niektórych mogiłach leżały świeże kwiaty. Zaś, na każdej z nich, powiewały proporczyki w barwach narodowych.

Jestem zaskoczona stanem dzisiejszym cmentarza.
Porozumienia międzyrządowe to jedno, ale gdzie są i czym zajmują się służby konsularne?!

Leżący w sąsiedztwie, cmentarz poległych w walkach o to wzgórze żołnierzy niemieckich, należałoby wskazać pracownikom naszych służb, aby wzięli przykład, jak szanuje się pamięć bohaterów.

Doprawdy wstyd i hańba!

Aniu, plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutne. :(
( plus)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.