Facebook Google+ Twitter

Cmentarz prawdę Ci powie

"O tem że dumać na paryskim bruku, Przynosząc z miasta uszy pełne stuku" pisał Mickiewicz. Ale są też w Paryżu miejsca wolne od hałasu miasta, od gonitwy, świetnie nadające się na popołudniowy spacer.

Sobotnie popołudnie. Słońce radośnie spogląda z błękitnego nieba i hojnie użycza swojego ciepła. Wymarzona pogoda na spacer. Wychodzę więc z domu z zamiarem lepszego poznania Francuzów. Pomoże mi w tym zapewne jeden z najbardziej zaludnionych zakątków Paryża, podobno kopalnia wiedzy o jego mieszkańcach. Faktycznie, sporo można się tam dowiedzieć. Czego ja się dowiedziałam?

Pierwsza moja obserwacja dotyczyła przywiązania do rodziny. Otóż wygląda na to, że Francuzi to naród bardzo rodzinny. Oczywiście skupienie kilku pokoleń pod jednym dachem można by uznać za objaw skąpstwa lub, jeśli ktoś woli - oszczędności, ale rozmach, z jakim zostały wybudowane niektóre rezydencje bynajmniej nie wskazuje na przewrażliwienie na punkcie ponoszonych kosztów.

Wywieszone nazwiska wyraźnie wskazują, że Francja jest krajem wielonarodowościowym, a co za tym idzie wielokulturowym, goszczącym mieszkańców ze wszystkich kontynentów. No właśnie: nazwiska. Całe mnóstwo nazwisk. Tych, o których nikt nie słyszał i pewnie już nigdy nie usłyszy, jak również tych, które są znane we Francji i poza jej granicami: pisarze, piosenkarze, wynalazcy, politycy, ludzie kina, rzeźbiarze. Nie wszyscy to rodowici Francuzi. Ale Francja jest wpisana w życie każdego z nich. Każde nazwisko zawiera w sobie historię. Mniej lub bardziej niezwykłą, mniej lub bardziej znaną szerszej publiczności. Niektóre tragiczne, inne romantyczne.

Poczyniłam też pewne spostrzeżenia dotyczące gustu mieszkańców Francji. Na ogół kraj ten kojarzy się z elegancją, po polsku mamy nawet powiedzenie "elegancja - Francja". Nic bardziej mylnego. Jak w każdym innym kraju, we Francji obok ludzi ceniących prostotę i elegancję, są tacy, którzy wyraźnie lubują się w kiczu i z zapałem gromadzą wszelkie jego inkarnacje.
Podobne informacje można by zapewne mnożyć w nieskończoność. Wszystko zależy od obserwatora - ile jest w stanie zaobserwować, jakie wnioski wyciągnąć widząc to, co widziałam ja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Cieszę się, że się podobało :-)

Jeśli chodzi o mego przewodnika, to nie mam zielonego pojęcia, kim był ten pan... Jakoś głupio mi było wypytywać a nigdy potem go nie widziałam. Jednak faktem jest, że bardzo uatrakcyjnił mój spacer, poświęcając mi kompletnie bezinteresownie ok 2 godzin, by mnie oprowadzić. Bardzo przyjemne wspomnienie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące poznawanie Paryża. A kim okazał się Pani przewodnik? 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.08.2010 13:07

Przeczytałem z zainteresowaniem, ciekawy temat. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za miłe słowa i za gwiazdki :-) Zawsze to miło wiedzieć, że tekst podobał się czytelnikom!

Szczerze mówiąc wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak fascynującym miejscem może być cmentarz. Zdarzyło mi się oczywiście zwiedzić parę cmentarzy, ale ta wizyta była bardziej świadoma od poprzednich, choć oczywiście żaden ze mnie znawca i na takiego nie pretenduję ;-) A dzięki mojemu "przewodnikowi" widziałam groby, do których sama pewnie bym nie dotarła, bo nie były wspomniane ani w przewodniku (tym książkowym) ani na mapce, którą można wziąć przy wejściu i gdzie są wyszczególnione ważne groby. Uświadomiłam sobie podczas tego spaceru, że cmentarz nie musi się kojarzyć tylko z żałobą czy smutkiem. W końcu ci ludzie kiedyś żyli i jak słusznie zauważył Pan Andrzej - mieli swoje przywary, koniki itp. no a niektóre groby to istne dzieła sztuki, aż miło popatrzeć :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z dowcipem i humorem przedstawione miejsce "wiecznego spoczynku"? Czemu nie - ależ oczywiście! Przecież tam leża ludzie, którzy za życia mieli swoje przywary, koniki, i inne dobre strony;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cmentarze są wizytówką historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.