Facebook Google+ Twitter

Cmentarz Rakowicki

Gdyby zapytać przeciętnego wycieczkowicza, z czym kojarzy mu się miasto Kraków, z pewnością odpowiedziałby, że z: Wawelem, Smoczą Jamą, Sukiennicami, kościołem Mariackim i Kopcem Krakusa. O Cmentarzu Rakowickim raczej nikt nie wspomina.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie / Fot. J.E.Lampert A szkoda! Bo to niezwykłe miejsce i niezwykły cmentarz! Utworzony w latach 1800 - 1802, na terenie podmiejskiego wówczas folwarku Bosackie we wsi Prądnik Czerwony, został oddany do użytku w styczniu 1803 roku, kiedy odbył się tu pierwszy pochówek 18-letniej kobiety, niejakiej Apolonii z Lubowieckich Bursikowej. Cmentarz Rakowicki/Kraków / Fot. J.E.Lampert

Najstarsza część cmentarza rozplanowana została w 1839 roku, przez znanego architekta Karola R. Kremera (ówczesnego dyrektora wydziału budownictwa miejskiego) i uformowana była na kształt bramy - symbolicznego przejścia ze świata doczesnego do wieczności.
W latach 1861-62 w centralnym punkcie nekropolii, postawiono kaplicę (p.w. Zmartwychwstania Chrystusa Cmentarz Rakowicki/Kraków / Fot. J.E.Lampert Pana), w miejscu dotychczasowej, drewnianej. Z czasem teren był kilkakrotnie poszerzany i rozbudowywany ( w 1863, 1885 i 1933 r.), przez co zmienił swój pierwotny kształt. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy kierunku drogi wiodącej do ówczesnej wsi Rakowice (obecnej dzielnicy Krakowa); ulica przy której cmentarz się znajduje nosi nazwę - Rakowicka. Tutejszy cmentarz to miejsce spoczynku wielu artystów, działaczy politycznych, przedstawicieli znakomitych rodów polskich, Cmentarz Rakowicki/Kraków / Fot. J.E.Lampertuczonych, rzemieślników, kupców, filantropów, spiskowców, żołnierzy, jednym słowem: ludzi bardziej i mniej znanych, zaś znajdujące się tu grobowce to prawdziwe dzieła sztuki z niepowtarzalnym artyzmem. Część nagrobków to dzieła sławnych architektów : Feliksa Księżarskiego, Teofila Żebrawskiego, Sławomira Odrzywolskiego, Jakuba Szczepkowskiego, a także rzeźbiarzy, m.in.: Wacława Szymanowskiego, Tadeusza Błotnickiego, Karola Hukana.
W 1976 roku decyzją Urzędu Miasta Krakowa Cmentarz Rakowicki został wpisany do rejestru zabytków (nr rejestru A-584).
Cmentarz Rakowicki w Krakowie (grobowiec Jana Matejki) / Fot. J.E.LampertPrzemieszczając się alejkami zabytkowego cmentarza odnosi się wrażenie, że przestąpiliśmy próg czasu i znaleźliśmy się jakby w innej epoce... Przepięknie rzeźbione nagrobki w cieniu starych, olbrzymich drzew, nadają specyficzny klimat temu miejscu.
Na Rakowicką można dostać się: samochodem, tramwajem, autobusem ale i również piesza wędrówka, nie sprawia większego wysiłku. Z dworca głównego PKP/PKS kierujemy się na Lubicz. Idąc w kierunku Ronda Mogilskiego, po lewej stronie zobaczymy przecznice: Bosacką, Z. Augusta, następna będzie Rakowicka. Przy ul. Rakowickiej znajduje się zabytkowy kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P. i klasztor Karmelitów Bosych. W tut. kościele znajduje się słynący łaskami obraz św. Józefa, patrona miasta Krakowa. Cmentarz Rakowicki / Fot. J.E.Lampert Cmentarz mieści się po tej samej stronie ulicy co wspomniany kościół i klasztor.
Odwiedzając Kraków warto wstąpić na Rakowicką, do jednej z najstarszych nekropolii Krakowa, by móc podziwiać przepiękną i rzadko spotykaną architekturę cmentarną, zaświecić symboliczną lampkę i odmówić modlitwę nie tylko za tych sławnych ale i również za tych, o których dzisiaj już nikt nie pamięta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za komentarze i pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst! Niezmiernie interesujący temat. Odwiedziłem już kilka razy ów cmentarz, ale by wykonać więcej zdjęć starych i wyjątkowych nagrobków - co popełniam od czasu do czasu -będę musiał pojawić się tam jeszcze wiele razy. Z czego bardzo się cieszę. Zapraszam również do mnie: link

link

link

Jesień:
http://remkko.blog.onet.pl/2013/10/23/jesienny-majestat-czesc-1/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za relację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.