Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30130 miejsce

Cmentarz św. Jerzego w Toruniu świadectwem pamięci pokoleń

Historia tego miejsca jest burzliwa a sięga aż XIV wieku, mimo iż cmentarz oficjalnie istnieje od 1918 roku. Ze względu na swój specyficzny charakter jest również idealnym miejscem na jesienne spacery z aparatem...

 / Fot. Łukasz Kołtacki Cmentarz św. Jerzego to najstarsze miejsce wiecznego spoczynku zarówno zwykłych mieszkańców Torunia jak i osób zasłużonych dla miasta. Niegdyś stał tu kościół pod wezwaniem św. Jerzego, od którego cmentarz zaczerpnął swoją nazwę, jednakże na skutek budowy fortyfikacji, w okresie Księstwa Warszawskiego, został zburzony. W wieku XVIII nekropolia była powszechnie uważana za jedną z najpiękniejszych w mieście.

Rzeźba z nagrobku Adama Jabłońskiego / Fot. Łukasz KołtackiNa terenie czterokrotnie powiększanym, ostatecznie zajmującym osiem hektarów i wpisanym do rejestru zabytków, pochowani są prócz obywateli miasta znani profesorowie, docenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, artyści, sportowcy i działacze polityczni a także duchowieństwo, księża jezuici i siostry elżbietanki. Nagrobki z okresu XIX wieku praktycznie nie zachowały się w wyniku przejęcia po II wojnie światowej protestanckiej części nekropolii przez katolickie parafie. W roku 1811 gmina ewangelicka wykupiła należący do jednego z obywateli miasta teren na Przedmieściu Chełmińskim, który dziś stanowi część obecnego kształtu nekropolii.

Pieta / Fot. Łukasz Kołtacki Ze względu na historyczne i artystyczne walory tego miejsca Towarzystwo Miłośników Torunia, przy ścisłej współpracy z władzami miasta, prowadzi szeroką działalność w zakresie  / Fot. Łukasz Kołtackirenowacji nagrobków należących głównie do zasłużonych osobistości. Prowadzone są również inwentaryzacje grobów wraz ze zdjęciami i biogramami pochowanych w nich osób w oparciu o kartotekę wybitnych mieszkańców Torunia. Sporymi i przydatnymi ilościami danych dysponują również administrujące cmentarzem parafie - ewangelicko-augsburska św. Szczepana, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Świętych Janów.

Do najbardziej zasłużonych osobistości odprowadzonych na miejsce wiecznego spoczynku należą m.in. Zofia Abramowiczówna, Stefan Burchardt, Władysław Dziewulski, Bronisław Jamontt, Otton Andrzej Steiborn czy Leonard Torwirt.

źródła:
Portal Historyczny Historicus ( www.historicus.umk.pl)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.