Facebook Google+ Twitter

"Cmentarz w Pradze" - powieść Umberto Eco dostępna już w Polsce

"Cmentarz w Pradze" to szósta powieść w dorobku Umberto Eco. Choć światowa premiera książki miała miejsce w roku 2010, w polskich księgarniach kupić ją można dopiero od 2 listopada. Czy "Cmentarz w Pradze" będzie równie popularny jak "Imię Róży"?

Okładka książka "Cmentarz w Pradze" / Fot. Oficyna Literacka Noir sur BlancAkcja powieści rozgrywa się w XIX wieku. Głównym bohaterem "Cmentarza w Pradze" jest tajny agent Simone Simonini, który w przeszłości dał się poznać jako awanturnik i doskonały fałszerz. A jeśli już o tym ostatnim mowa, to jego fałszerski dorobek wcale nie jest mały. Simonini miał swój udział m.in. w głośnej aferze Dreyfusa. To on miał sfałszować dowody świadczące o ciemnych interesach pomiędzy wspomnianym Dreyfusem a władzami Niemiec.

Agent Simonini to także obsesyjny antysemita, który nienawidzi również jezuitów, masonów oraz kobiet. To właśnie antysemityzm jest wątkiem, wokół którego Eco zbudował całą historię. Simonini wpada na pomysł sporządzenia dokumentów, które opisywać będą konspiracyjne spotkanie rabinów na jednym z cmentarzy w Pradze. Podczas spotkania, w zamyśle fałszerza, narodzić ma się plan, który Żydów ma doprowadzić do dominacji nad całym światem. Oczywiście Simonini spreparowany dokument sprzedaje za niemałą sumę, a kilkadziesiąt lat później staje się on iskierką inicjującą światowy konflikt, który w rezultacie kończy się holokaustem.

Umberto Eco / Fot. UniversitUmberto Eco urodził się w 1932 roku. Ten znany włoski filozof, felietonista, pisarz i bibliofil, na co dzień jest profesorem uniwersytetów w: Bolonii i Florencji, gdzie zajmuje się semiotyką, estetyką i procesami komunikacji. Pomimo swojego wieku, w dorobku ma zaledwie sześć powieści. Największą sławę przyniosło mu wydane w 1980 roku "Imię Róży". Później pojawiły się także: "Wahadło Foucaulta", "Wyspa dnia poprzedniego", "Baudolino", "Tajemniczy płomień królowej Loany" i w tym roku "Cmentarz w Pradze".

"Cmentarz w Pradze" wydany został przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc i zapewne przyniesie czytelnikom ogromną dawkę emocji, choć w zamierzeniu autora ma to być ujawnienie fikcji zawartej w słynnych "Protokołach Mędrców Syjonu". Znane na całym świecie fałszerstwo opisujące żydowski spisek powstało w XIX wieku i podobno miało zainspirować samego Adolfa Hitlera do opracowania planu zagłady Żydów. Jest to powieść intrygująca, niepokojąca oraz wielowątkowa, a więc "Cmentarz w Pradze" to książka dla każdego.

Tytuł: Cmentarz w Pradze (oryg. Il cimitero di Praga)

Autor: Umberto Eco
Wydawca: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Premiera: 2 listopada 2011 r.
Tłumaczenie: Krzysztof Żaboklicki
Dostępna formy: miękka oprawa, twarda oprawa, audiobook m3, audiobook CD

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Recenzja 5*. Kupiłabym i tak ale teraz kupię szybciej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Boss
  • Boss
  • 11.11.2011 18:03

Ja juz mam ja na swoim czytniku i czeka w kolejce.
Przyznam ze i papier kupie bo bardzo ladnie wydana!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra recenzja, będę się rozglądała za książką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.