Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32074 miejsce

Cmentarz żydowski

Straciłem możliwość doboru słów, nie wiem jak to skomentować, jak nazwać? Nie mogę napełniać się pustką, bo stracę chęć do pisania czegokolwiek. No, ale apetyt to mam nadszarpnięty. Nie życzę nikomu żeby bezczeszczono miejsca pochówku.

Pomnik poświęcony poległym żołnierzom w I Wojnie Światowej. Głowa odrąbana po II Wojnie Światowej. / Fot. Piotr WierzbickiW ramach rowerowych wycieczek "Bicycl 50" pojechaliśmy trasą przez miasteczko Dobra koło Nowogardu. Zwiedziliśmy cmentarz miejski na którym chowano zmarłych jeszcze w XVIII wieku. Po I Wojnie Światowej postawiono pomnik poległym żołnierzom Niemieckim. Po II Wojnie Światowej żołnierzowi wyrzeźbionemu z granitu odrąbano głowę. Coś mnie tchnęło i przypomniałem sobie że niedaleko zamku od płn-wsch strony jest usytuowany cmentarz żydowski. Skoro ludzie potrafią niszczyć dzieła sztuki to przy odrobinie tendencji do antysemityzmu mogą pokusić się o zbezczeszczenie cmentarza?Namówiłem kolegę żeby odłączyć się od grupy i sprawdzić co dzieje się na cmentarzu żydowskim.Cmentarz żydowski w Dobrej k/Nowogardu. Co z niego zostało, tylko prochy zmarłych ? Gdzie pamięć wyryta w kamieniach ? / Fot. Piotr Wierzbicki
Pokażę to na zdjęciach i pozostawię bez komentarza. Brak mi po prostu słów. Ciśnie mi się na usta przypowieść Pana Jezusa, którą opowiem w skrócie dla chrześcijan w celu zapamiętania: "Jeśli zabiegasz o dobro dla najbliższych wg przysłowia "koszula bliższa ciału", a jednocześnie jesteś ślepy na krzywdę innych, to jakie masz zasługi w swoim życiu? Jeśli dbasz tylko o własną koszulę to tak, jakby chodziło tylko o ciebie?"

Jeżeli chcesz żeby szanowano twoje dziedzictwo kultury, to szanuj inne! Miasteczko Dobra koło Nowogardu zostało wzniesione przez Żydów w sąsiedztwie zamku rodziny von Dewitz. Cmentarz żydowski został zlokalizowany w niewielkiej odległości od miasteczka i od zamku, w odległości ok. 350 m na północny-wschód, przylegając do terenów bagiennych na małym wzniesieniu ok. 2m. Natomiast Niemcy i Polacy byli chowani na osobnym cmentarzu.
Cmentarz żydowski w Dobrej k/Nowogardu. Pusto? Gdzie są kamienne macewy ? / Fot. Piotr WierzbickiCmentarz żydowski w Dobrej k/Nowogardu, ogrodzenie z drutu kolczastego w stanie szczątkowym. / Fot. Piotr WierzbickiCmentarz żydowski w Dobrej k/Nowogardu. Tutaj są macewy ? Aha! Teraz rozumiem. Wokół teren bagienny, a potrzebna droga dojazdowa do oczyszczalni ścieków. Żeby płyty betonowe położyć, trzeba wpierw utwardzić teren! / Fot. Piotr Wierzbicki

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Tanto
  • Tanto
  • 21.07.2012 14:30

Panie Piotrze, problem dewastowania cmentarzy i ogólnie rozumianych zabytków historycznych jest, choć część społeczeństwa tego nie zauważa, oburzający. Co gorsza, sprawcom takie działania na ogół uchodzą bezkarnie, jednaj jeśli jest szansa że choć niewielki procent z nich odpowie za swoje działania, to warto piętnować takie zachowania. Są na to również procedury administracyjne.

W przypadku cmentarza o którym Pan pisał w artykule musieli byśmy zacząć od ustalenia stanu prawnego tego terenu, ustalić właściciela działki geodezyjnej oraz jej kategorię. Równie istotne jest potwierdzenie (udokumentowanie) wcześniejszej lokalizacji cmentarza na tym terenie.
Jeśli to nie stanowi dla Pana problemu, to proszę o dokładne podanie lokalizacji (najlepiej współrzędne GPS) oraz informacji na jakie źródła można powołać się aby potwierdzić istnienie cmentarza w tym miejscu.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 19.03.2012 20:52

Polskie cmentarze na Litwie czy Ukrainie są albo utrzymywane przez Polaków ,albo zdewastowane.Być może to szerszy temat niż się na ogół myśli i Żydzi chyba powinni wziąć przykład z Polaków i sami zadbać o swoje cmentarze.Również finansowo.Proponuję autorowi dowiedzieć się ile rocznie Polska płaci na cmentarz Na Rossie , czy Łyczakowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze Tadziu przeczytaj to, może zrozumiesz. Katolikom oddano z nawiązką a Żydom "wała":link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Izkarioza

Zły przykład.
Gdyby nie holocaust problem opłacania nagrobków i zastępowania ich innymi dotyczyłby również cmentarzy żydowskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na koncie "Cuovadis1" w YOU TUBE zamieściłem dwieście takich filmów jak z Bieżunia pod Warszawą, dalej nie było sensu. Dlaczego nie zrobiłem tego z niemieckimi cmentarzami?! Tadziu?! Dlatego, ze trzeba najpierw zrozumieć motywy, dlaczego? A wtedy każdy Polak z ich reki stracił najbliższą osobę w rodzinie. Osobiście żal mi każdego ale skrajną perfidią jest, kiedy swój swojego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz, jednak nie czytałeś moich komentarzy. Doszedłbyś do zupełnie innych wniosków. Nie mam zamiaru wyprowadzać Ciebie z błędu. Masz dostęp do komentarzy, czytaj. No, teraz jest więcej do czytania, bo ponad cztery tysiące. Ty pojmujesz trochę inaczej demokrację. Czy mam żal? Nie! Masz do tego prawo. Traktujesz to tak jak jeden powiedział: "Pójdę na wojnę, kilku zastrzelę i wrócę do domu. Drugi powiedział a jak Ciebie zastrzelą? A mnie za co?!"
Twoje pojmowanie demokracji jest takie. Wypowiedziałeś się na mój komentarz mniej więcej tak: ".... i tak ich w Polsce jeszcze dużo zostało ......".
Żeby było dokładnie, musiałbym przeszukać twoje komentarze. Myślę, że nie ma potrzeby, ponieważ takie wypowiedzi pamięta się. To, że ta sprawa wyszła, to po napisaniu mojego artykułu, słowa kluczowe naprowadziły mnie na miejsce o którym wspominasz.
To, że akurat w moich wypowiedziach jest niezgodne z twoim wizerunkiem, bo chciałbyś żeby było zupełnie czyste jest trochę dziwne. Ja nie lubię zakłamania. A przede mną na półce leżą materiały, nad którymi zastanawiam się czy opisać a właściwie podać dalej?
Skoro jednak widzę, że niepoprawnie reagujesz, musi to ujrzeć światło dzienne. Ja jestem za opcją sprawiedliwej dla każdego obywatela Polski a nie tylko dla kolesi. A Ty uprawiasz kolesiostwo.
Jak się chce czegoś od kogoś wymagać, to najpierw od siebie trzeba zacząć. Nie mówię w tej chwili o tobie, tylko globalnie. Nigdy dla nikogo nie byłem wygodnym i nie zamierzam. Jestem po prostu sobą, czego wszystkim ludziom życzę. Nie wszystkim to będzie dane, jeżeli choć raz dali się sprzedać dla jakiejś niecnej działalności. To tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 18.03.2012 21:57

Ma pan rację panie Śledziewski.Ten artykuł to dowód jak oskarżyć kogoś za to co zrobili inni.I jakoś dziwnie wpisuje się w lansowaną teorię o "polskiej odpowiedzialności".I to pomimo że opisany tu cmentarz przed wojną znajdował się na terenach III Rzeszy i tam został zdewastowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Izkarioza
Pisze Pan/Pani:
"Wujek był pochowany 22 lata temu, poszedłem na cmentarz, a tam gdzie leżał, jest nagrobek innej osoby! Nikt pretensji nie wnosi, bo parcela nie była ponownie opłacona."
I to nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym kraju, który szczyci się chrześcijańskimi tradycjami... Miejsce spoczynku zmarłego powinno być uszanowane, niezależnie od możliwości finansowych jego żyjących krewnych, o ile takowych pozostawił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak już pisałem, że za niedługo Polacy będą oskarżani o wywołanie drugiej wojny światowej. Boże Abrahama i Izaaka! Zachowanie Piotrusia - ostatnimi czasy - jest napastliwe i niesprawiedliwe. Ja się ciebie kochany Piotrusiu zapytam. A gdzie ty byłeś do tej pory. Dlaczego to nie zainteresowałeś się cmentarzem żydowskim zaraz po wojnie. Dlaczego wraz ze swoimi kolegami nie doprowadziliście do porządku i nie zadbali, tylko po siedemdziesięciu - blisko - latach sobie przypomniałeś, że groby twoich przodków są zdewastowane, a teren na którym się znajdują zarośnięty. Rychło w czas sobie przypomniałeś sobie o zapomnianych grobach żydowskich.
Powiem ci - nie rób kreciej roboty. Niedawno - wyrwawszy z kontekstu - obciążałeś katolików o ludobójstwo w Rwandzie. Jak ci wyjaśniłem problem ludobójstwa w Rwandzie, toś zmilczał i się nie odezwałeś. Zapamiętaj sobie. Takie zachowanie - ja osobiście - będę tępił z całą ostrością. Już dosyć mam - niesłusznych - oskarżeń Polaków i katolików o wszelakie zło, jakie na świecie występuje. A czy to mało jest zapomnianych cmentarzy w ogóle - niezależnie od tego, czyje są? A po cholerę wszystkie te ataki na innowierców? Dlaczego to niby, nie możemy żyć obok siebie - różniąc się sposobem czczenia Boga. Nie mogę tego zrozumieć, jak można się prześladować, nawzajem jedynie dlatego, że inaczej Boga wyznajemy. Jednak ty widzisz winnych jedynie po stronie Polaków i katolików. Twierdzisz, żeś nie napisał nigdzie Polaków. Nie musiałeś. Nieraz wystarczy, nie napisać. Ty potrafisz to robić - jak już napisałem - wychylając się spod płatka białej róży. Dopuszczam sobie do głowy, ze musiałeś przechodzić specjalne wyszkolenie, bo twoje "prace ręczne" noszą znamiona fachowości. Rzadko kto potrafi w tak fachowy sposób stosować manipulację faktami. Pozdrawiam ciepło. Zawróć z obranej drogi, bo do tą drogą nie dojdziesz do godnego współistnienia różnorodności ludzkich indywidualności. A ja marzyłem o spotkaniu i bliższym zaprzyjaźnieniu. Jak to nigdy nie wiadomo, kto kim jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Izkarioza. Różnica jest taka, że tam gdzie pochowano pańskiego przodka teren jest użytkowany jako cmentarz. Wywożenie z terenu cmentarza piasku wraz z ludzkimi szczątkami do wyrównywania terenu i innych z tym związanych uważam za wielką niestosowność. Jeżeli będziemy takie przykłady tolerowali, należy się liczyć z tym, że z nami zrobią to samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.