Facebook Google+ Twitter

Cmentarz żydowski w Częstochowie sprofanowany przez wandali

Swastyki i szubienice na około stu macewach - to wynik dewastacji zabytkowego cmentarza żydowskiego w Częstochowie. Sprawcy aktu wandalizmu pozostają nieznani. Policja prowadzi śledztwo w sprawie profanacji miejsc spoczynku zmarłych.

Kirkut w Częstochowie, czwarty pod względem wielkości cmentarz żydowski w Polsce, powstał w końcu XVIII wieku. Na powierzchni 8,5 ha znajduje się około 4,5 tysiąca grobów. Najstarsze pochodzą z XIX wieku, a najmłodsze z lat 70-tych XX wieku. Podczas II wojny światowej cmentarz był miejscem masowych egzekucji Żydów. Na jego terenie znajduje się pomnik ku czci pomordowanych tu mieszkańców częstochowskiego getta oraz płyta upamiętniająca rozstrzelanie żydowskich partyzantów. Grób cadyka Izaaka Mayera Justmana jest co roku odwiedzany przez chasydów z całego świata.

W 2004 z polecenia władz miasta oczyszczono część cmentarza z zarośli, odbudowano część murów otaczających cmentarz i odnowiono kilka nagrobków. Niestety czynności te wykonano, moim zdaniem, niestarannie, a nawet niechlujnie i bez szacunku dla wartości historycznej grobów, gdyż odnawianie polegało głównie na zacementowaniu ciekawych ozdobień i polichromii. Szczęśliwie działalność "renowacyjna" objęła zaledwie kilka nagrobków na niewielkim obszarze.

Żaden z cmentarzy żydowskich, które widziałem, jak choćby kirkuty w Krakowie, Chrzanowie i Żarkach nie ma dla mnie tak niesamowitego klimatu tajemniczości, jak ten w Częstochowie. Żaden nie wywołuje też takiego uczucia pokory wobec tajemnicy życia i śmierci. Na żadnym innym przyroda nie żyje w tak niesamowitej symbiozie z grobami. Równie gęsto jak drzewa, wyrastają tu z ziemi groby, a wszystko oplatają zwoje bluszczu, dzięki czemu cmentarz tonie w półmroku nawet w słoneczny dzień. Pojedyncze pasma światła, przebijające się gdzieniegdzie przez kopułę splecionej zieleni, budują niesamowity klimat tego miejsca.

Dlatego informację o sprofanowaniu żydowskiego cmentarza w moim rodzinnym mieście przyjąłem z zaskoczeniem i smutkiem. Pozostawiony sam sobie, bezbronny wobec współczesnych wandali, został stary, zabytkowy cmentarz okaleczony przez głupców. Z żalem i gniewem oglądałem publikowane w internecie zdjęcia zbezczeszczonych nagrobków. Wstyd mi za tych, którzy to zrobili, wstyd, że to moi ziomkowie, mieszkańcy mojej "małej ojczyzny", Częstochowy.

Wielokrotnie, o różnych porach roku, odwiedzałem ten kirkut z aparatem w dłoni. Przedzierałem się przez gąszcz roślinności, żeby sfotografować zniszczone, ale wciąż piękne tablice nagrobne i przystawałem co i rusz, rozmyślając nad ulotnością ludzkiego życia. Za każdym razem cmentarz wywierał na mnie silne wrażenie swoim posępnym spokojem. Chciałem udać się tam i teraz, by zrobić do tego artykułu kilka zdjęć okaleczonych macew, ale zbyt wiele gniewu jest jeszcze we mnie na żywych, aby odwiedzić to miejsce wiecznego spoczynku zmarłych. Jednak na pewno znów się tam wybiorę, uzbrojony w aparat, w obiektywie którego zapłonie tym razem, zamiast nostalgii, ogień gniewu na ten żywy dowód ludzkiej głupoty i podłości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Sławomir Kowalczyk
  • Sławomir Kowalczyk
  • 30.07.2011 19:43

Cóż wymagać od istot niewyżytych,które nie mogą dać sobie upustu energii w tak zacofanym miasteczku jak Częstochowa,
Przeżyłem w tym mieście 40 lat i nikt nie wspomniał Mi w formie edukacyjnej o kirkucie częstochowskim .
Brak edukacyjnego pojęcia w aspekcie poznawczym zabytków i innych historycznych ciekawych miejsc w Częstochowie powoduje chaos i zdziczenie w młodym umyśle(również i w starym).Głównym dolmenem jak i dogmatem Częstochowy jest Jasna Góra której zabezpieczenia bezpieczeństwa wielokrotnie przewyższają zabezpieczenia siedziby prezydenta RP.
Nie dziwmy się aktom wandalizmu na terenie częstochowskiego kirkutu ,na którym w czasie komunistycznego reżimu stanęła fabryka i zakład pracy .Na dzień dzisiejszy pozostały ruiny opuszczonej hali fabrycznej zadaszonej ,służącej miejskiej żulerni za melinę , Niewyżyte istoty po spożyciu alkoholu,a nawet i nie, próbują na powyższym terenie zagospodarować sobie czas wolny.Teren powyższego kirkutu jest ogrodzony z trzech stron,przez nikogo nie strzeżony ,zaniedbany ,zanieczyszczony . Przewspaniała atmosfera tego miejsca jest zanieczyszczona śmiećmi oraz odpadami roślinnymi które są pozostawione poprzez osoby które próbuj%B

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kibole ? np. -> http://www.galeria.chuligani.com/thumbnails.php?album=4
i -> http://www.rakow.com.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=36355.
Jede z aktywniejszych kiboli Rakowa ma ksywę "kombat18".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.08.2007 17:04

Co za chamstwo - mam na myśli opisywane zdarzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Dzięki za informację. Mimo wszystko namawiam do utrwalenia tego widoku i pokazania go nam za pośrednictwem W24.
Pro memoria.

No i mam nadzieję, że nasze organa ścigania wykażą w tej sprawie dostateczną determinację.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

http://slask.blox.pl/2007/05/Glupota-czy-nienawisc-czyli-zlomiarze-na- mentarzu.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

dużo ciekawych propozycji, warto było skrobnąć artykuł :)

BTW, Prezydent Miasta stanął na wysokości zadania i zorganizował akcję czyszczenia macew, jest szansa że już niedługo nie będzie tych ohydnych znaków

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Zapraszam na zabrzański cmentarz żydowski. To miejsce, które ma duszę! Zapomniane miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubię zwiedzać stare, zapomniane cmentarze, mają duszę, przemawiają co rzadko można powiedzieć o tych wciąż używanych. Ciekawe są również opuszczone niemieckie cmentarze na zachodzie Polski. Beata, jeśli zawitam w te okolice to nie omieszkam odszukać Szczebrzeszyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Wandale niewiele się różnią w mentalności od ich poprzedników sprzed ponad 60 lat. Na takie zacofanie chyba tylko zacofana kara byłaby dobra - chłosta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.