Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18 miejsce

Cmentarz żydowski w Zabrzu - ocalały ślad wielokulturowej przeszłości Śląska

- Wydaje mi się, że wiele regionów może zazdrościć Śląskowi tego, że był tak bogatym tyglem kulturowym - Mówi Dariusz Walerjański, przewodnik i historyk z Zabrza. - Region ten zawsze był otwarty na obcych. Po to, by po jakimś czasie uznać ich za swoich - dodaje. Z okazji kolejnej edycji Górnośląskich Dni Dziedzictwa odwiedziliśmy z kamerą Stare Zabrze oraz tutejszy zabytkowy cmentarz żydowski.

Przewodnik przy kirkucie / Fot. Marcin NowakDziś zakończyły się Górnośląskie Dni Dziedzictwa. Cykliczna impreza kulturalno-turystyczna, która ma na celu przybliżenie mieszkańcom Górnego Śląska (i nie tylko im) bogactwa wielokulturowości tego regionu oraz uświadomić znaczenie zabytków, obiektów, miejsc nierzadko zapomnianych. Dla chętnych udostępniane zostały kościoły, kaplice, krypty, pałace, muzea oraz cmentarze. Odbyło się kilkanaście wycieczek plenerowych, również rowerowych.

Screen / Fot. ScreenTematem przewodnim tegorocznej imprezy, odbywającej się na terenie kilkunastu miast aglomeracji i okolic, była spuścizna kulturowa mniejszości żydowskiej, zamieszkującej ten region. Z tej okazji udaliśmy się na zabytkowy cmentarz żydowski w Zabrzu, który zwiedzać można było 7 października wraz z przedstawicielem organizatora, Robertem Brzostowskim oraz historykiem z Muzeum Miejskiego w Zabrzu i znawcą kultury żydowskiej na Śląsku - Dariuszem Walerjańskim.

Jak poinformował nas Jacek Tomaszewski, przedstawiciel współorganizatora tegorocznych Dni Dziedzictwa - Stowarzyszenia Moje Miasto, prawdopodobnie za rok tematem przewodnim imprezy będzie szlachta górnośląska i jej ślady oraz spuścizna kulturowa.

Oto kilka krótkich materiałów wideo z odwiedzin w najstarszej części Śródmieścia Zabrza, tzw. Sand Kolonie (Zandki), w której mieści się stara dzielnica robotnicza, słynny "dom z żelaza" oraz właśnie ta nekropolia.

1. Osiedle Zandka, słynny "Żelazny Dom" i wypowiedź Roberta Brzostowskiego:
2. Zwiedzanie cmentarza z Dariuszem Walerjańskim:
3. Rozmowa z Dariuszem Walerjańskim:
www.cmentarz-zydowski.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Plus, plus, plus.... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.10.2007 19:53

fajny materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda?
Wystarczy tylko Krajowy Rejestr Zabytków :)
300 stron

Komentarz został ukrytyrozwiń

najwięcej?
rozumiem, ż epoliczyłeś skrupulatnie ile było/jest żydowskich cmentarzy np. w podkarpackiem. I ci wyszło, że na Śląsku wiecej.
aha. to interesujące;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

No oczywiście, że nie
Przy czym na Śląsku jest najwięcej cmentarzy żydowskich. To raz
Dwa, że przed wojną tutaj właśnie było największe zróżnicowanie religijne i narodowościowe
Niemcy, Polacy, Żydzi, Ormianie, Rosjanie, Czesi, autochtoniczni Ślązacy, Francuzi, Anglicy i Grecy

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziwne. Tak jakby tylko Zabrze czy Śląsk były miejscami, gdzie panowała wielokulturowość i były żydowskie cmentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście plus :) Marcinie, ten żelazny dom jest niesamowity, chociaż ... mieszkać w nim chyba bym nie chciała. Byłeś w środku? Rozumiem, ze ocieplony jest od wewnątrz właśnie :) A rdza go nie zżera?! Mówisz, że znajduje się w najstarszej dzielnicy Zabrza - kiedy powstała ta dzielnica?
Cmentarz fascynujący, rzeczywiście godny pozazdroszczenia. I w tym miejscu uwaga - wolałabym obejrzeć zakątki cmentarza z podłożonym głosem cicerone, niż patrzeć jedynie na postać przewodnika (z całym szacunkiem dla p. Dariusza Walerjańskiego, który zresztą zapewne zna naszego, gdańskiego specjalistę od tematyki żydowskiej Mieczysława Abramowicza) Ogólnie materiał bardzo w moim guście, Ty to zresztą wiesz :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.10.2007 04:15

Michale, Marcinie, Adamie, Mariko - super... znajdujecie wspólny język?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.