Facebook Google+ Twitter

CNN: Most na Missisipi miał uszkodzenia już od 1990 r.

Usterki zawalonego mostu na Missisipi były wskazywane w inspekcjach aż od początku lat 90. W momencie zawalenia się most miał metrowe pęknięcie wzmocnione stalową płytą. Było tak mimo że badanie z 2001 r. uznało uszkodzenia za ryzykowne.

Zawalony most na rzece Missisipi w Minneapolis w stanie Minnesota. / Fot. PAP/EPA/LARRY W. SMITHStacja CNN podała nowe informacje dotyczące stanu mostu. Ostatnia całościowa inspekcja mostu miała miejsce w czerwcu 2006 r. Sprawozdanie zawierało adnotacje także poprzednich inspektorów. Dotyczyły one pęknięć od zmęczenia materiału w przęsłach doprowadzających do rzeki. Jedno z nich miało ponad metr i musiało być wzmocniona stalową płytą, podczas gdy w 2001 r. wykonano badanie, które wzbudziło obawy o ewentualne uszkodzenia podpór. Według niego przy uszkodzeniu którejś z nich istniało pewne prawdopodobieństwo zawalenia się. Władze stanowe miały dwa wyjścia. Mogły dobudować metalowe płyty, by wzmocnić pęknięte miejsca. Mogły też dokonać całościowej inspekcji budowli, by sprawdzić, czy nie ma innych pęknięć. Wybrano inspekcję.

Gubernator stanu Minnesota Tim Pawlenty powiedział, że inspekcje zawalonego mostu na rzece Missisipi już w latach 90. wykazały pęknięcia. Znaleziono pęknięcia wynikłe ze zmęczenia materiału oraz korozję stali w łożach mostu (układu między mostem a jego podporami). Dokonano pewnych napraw, ale od 1993 r. most był sprawdzany co roku. Standardowo robi się to co dwa lata.

Eksperci uważają, że to nie dzieło przypadku, że zawalenie się nastąpiło podczas prac remontowych nawierzchni. Brał w nich udział ciężki sprzęt. - Byłbym zszokowany, gdyby się okazało, że to nie miało wpływu na konstrukcję. Myślę, że to był jeden z głównych czynników - stwierdził David Schulz, dyrektor Instytutu Infrastruktury Northwestern University z Chicago.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

fEGQVEsImrDtOtn
  • fEGQVEsImrDtOtn
  • 06.04.2011 05:08

Cnn_most_na_missisipi_mial_uszkodzenia_juz_od_1990_r_36685.. May I repost it? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.