Facebook Google+ Twitter

Co admirał Nelson ma wspólnego z okolicami Elbląga?

Potomkowie, słynnych, za sprawą admirała Horatio, Nelsonów mieszkali przed II wojną światową w okolicach Rychlik w powiecie elbląskim. Historyk Lech Słodownik w rozmowie z Grażyną Wosińską opowiada o tych nieznanych faktach.

Grażyna Wosińska: Jak potomkowie Nelsonów dotarli z Anglii do Prus Wschodnich? Jakim pokrewieństwem są związani z Horatio Nelsonem?
Lech Słodownik: Admirał Horatio Nelson miał brata Johannesa, który wywędrował z Anglii do Szwecji, a potem do Prus Wschodnich.

Co wiemy o potomkach Johannesa Nelsona?
Jednym z nich był Fritz Willi Johannes Nelson, z wykształcenia lekarz homeopata. Ożenił się z Florą Marią Grunwaldt, właścicielką majątku Meland, koło wsi Dymnik, dziś gmina Rychliki. Gospodarowali do stycznia 1945 roku. Wyjechali do Szwecji. Tam zmarli. On w 1974 roku, a ona w 1981 roku.

Czy zachowało się coś z ich majątku?
Dzisiaj dawne siedlisko porastają chaszcze, wśród których można jeszcze odszukać resztki sadu, fundamentów i całkowicie zarośnięty staw. Obok niego znajduje się kamień nagrobny poświęcony poległemu w I wojnie światowej Gustawowi Kuhnowi, oficerowi gwardii kajzera Wilhelma II w Berlinie. Był on właścicielem majątku przed I wojną. Pani Flora Maria była jego siostrą.

Ile dzieci mieli Flora Maria i Fritz Nelsonowie? Jakie były ich losy?
Siedmioro: cztery córki i trzech synów. Pięcioro z nich mieszka w Szwecji. Miałem przyjemność poznać jedną z nich Bithię Florę Hildegard Nelson-Wilhemsson, córkę Nelsonów, ostatnich właścicieli Melandu. Urodziła się tam w 1931 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Człowiek uczy się całe życie. Znowu coś ciekawego z historii uszczknąłem dzieki temu wywiadowi.
Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.