Facebook Google+ Twitter

Co blokuje rozwój małych firm w Polsce?

Z jakimi problemami stykają się Polacy, chcący wystartować w biznesie? Czemu większość małych firm upada po roku?

 / Fot. .My Polacy ponoć jesteśmy bardzo przedsiębiorczym narodem. Co więc się dzieje, że jest tak duże bezrobocie, szczególnie na prowincji? Gdyby w małych miasteczkach ludzie zaczęli zakładać swoje firmy, bezrobocie z pewnością nie byłoby problemem. Właściciele małych firm stworzyliby sobie miejsce pracy i zapewniliby innym etaty.

Ale rozwój hamuje kilka przyczyn. Przede wszystkim zjawisko "musu zusowego". Zysk czy strata, do ZUS początkujący przedsiębiorca musi wpłacić około 400 zł składek (przez dwa lata), potem płaci około 900 zł. Dochodzą do tego wysokie koszty pracy za pracowników. Jeśli pracownik zarabia 1500 zł brutto (obecnie najniższa krajowa), to pracodawcę pracownik kosztuje około 1800 zł.

Problemem jest też brak dostępu do kredytów bankowych dla nowych firm. Państwo daje pożyczki z Urzędów Pracy i z funduszy Unii Europejskiej. Jednak czasem trudno sprostać tym wymaganiom, poza tym środki są limitowane. Młodzi ludzie są kreatywni, ale przegrywają, bo nie mają kapitału w postaci gotówki.

Co należałoby zmienić? Jeśli masz beznadziejną pracę, nie cierpisz jej a masz pomysł jak zmienić swoje życie, to brak kapitału na start nie może być dla tego człowieka problemem, ponieważ powinna istnieć instytucja która da tej osobie fundusze na start. Państwo na tym skorzysta ponieważ gdy jego firma zatrudni ludzi i będzie generować zyski, to będą wpływy z podatków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobry tekst. Tzn. logiczny - merytoryczny.
Wato pomyśleć o uzupełnieniu argumentacji.
Problem tkwi w mentalności urzędniczej usankcjonowanej / w praktyce/ teorią przestępczej działalności każdego prywaciarza.
Powodzenia życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tymi kredytami "na start" nie jest tak najgorzej. Dobrym wyjściem jest kredyt obrotowy, ktory tez oczywista nie jest bez wad: żeby go dostać, trzeba sie wykazać jakimiś obrotami na koncie ( moga to byc też wpłaty własne), no i troche kosztuje, ale można się z bankiem dogadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.