Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

88 miejsce

Co byś zrobił, gdybyś znalazł na ulicy pendrive? Wyniki eksperymentu amerykańskich naukowców są niepokojące

Co zrobisz, gdy znajdziesz na ulicy pendrive'a? Zespół University of Illinois rozrzucił na terenie uczelni prawie 300 pamięci USB, by sprawdzić, jak zachowają się ich znalazcy.

 / Fot. kropekk/CC0 Public DomainW dobie wirtualnej chmury, w której możemy przechowywać dane pendrive'y tracą na popularności. Zespół University of Illinois porzucił na terenie uczelni 297 pamięci USB. Zostawił je na trawnikach, w salach wykładowych, na korytarzach, parkingach itp. Wszystko po to, by sprawdzić, co zrobią z nimi znalazcy. Co się okazało?

Ponad połowa pendrive'ów została użyta w komputerach znalazców. Trzeba przy tym dodać, że zabrali oni 98 proc. rozrzuconych pamięci - podaje Science Alert.

Pomysłodawcy projektu umieścili na przenośnych dyskach pliki HTML udające dokumenty zdjęcia i notatki. Badacze zostali powiadomieni o próbie otwarcia plików na komputerach podłączonych do internetu.

Uczestnicy eksperymentu zostali poinformowani, że biorą w nim udział i poproszeni o wypełnienie ankiety. Na to ostatnie zgodziła się mniej niż połowa znalazców.

Jakie były odpowiedzi tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w ankiecie? 68 proc. twierdziło, że uruchomiło pendrive'a, by ustalić jego właściciela i zwrócić go. 18 proc. przyznało, że kierowało się ciekawością. 2 osoby skorzystało z okazji, bo jak stwierdziły: potrzebowały pamięci USB.

Wnioski z badań są raczej smutne. Zachowanie użytkowników zagrażało bezpieczeństwu ich komputerów. Otworzyli potencjalnie niebezpieczne pliki. Gdyby pamięci USB zostały podrzucone przez hakerów, połowa znalazców otworzyłaby im drzwi do danych zapisanych na komputerach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ta..ludzka uczciwość,czasami bywa odmienna od rzeczywistości-a wściubianie nosa w nieswoje sprawy to norma,czy bywa to niebezpieczne? A kogo to obchodzi..Ludzie kochają interesować się cudzymi sprawami,zamiast własnymi ,taki już jest człowiek od zarania dziejów ,wiadomo nie generalizujmy,cóż...statystyka jest nieco przerażająca Zastanawiające co ja bym zrobił?..he..he .he

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.