Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7955 miejsce

Co ci może zrobić kontroler, gdy cię złapie

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2010-03-05 14:42

Co może zrobić kontroler, gdy pasażer przyłapany podczas jazdy na gapę odmówi pokazania dokumentów? Według Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich... nic. Kontrolerzy mogą bowiem żądać dokumentów, ale nie mogą zatrzymać tych, którzy ich nie pokażą.

Kontrolerzy mogą bowiem żądać dokumentów, ale nie mogą zatrzymać tych, którzy ich nie pokażą. / Fot. Dziennik Łódzki/Krzysztof SzymczakW takiej sytuacji kanar ma prawo wezwać policję lub straż miejską. Szkopuł w tym, że według RPO nie może zmusić gapowicza, by poczekał na patrol. Każdego obywatela chroni konstytucja, która gwarantuje nietykalność cielesną. Ta jednoznaczna opinia rzecznika praw obywatelskich wywoła burzę wśród przewoźników miejskich i właścicieli firm, które zatrudniają kanarów.

Budzące emocje orzeczenie RPO dotyczyło regulaminu ustanowionego w Gorzowie Wielkopolskim.
- Dawał on kontrolerom prawo do udaremnienia pasażerom bez biletu prób opuszczenia pojazdu aż do przyjazdu policji - mówi Marcin Pejas z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim.

Jednak Janusz Kochanowski uznał, że przepis w regulaminie gorzowskiego MZK jest niezgodny z prawem. W efekcie przewoźnik musiał wykreślić kontrowersyjny paragraf.

Okazało się, że podobny zapis zawiera regulamin przeprowadzania kontroli biletów, ustanowiony przez władze Sieradza. Dokument można przeczytać na stronie internetowej tamtejszego MPK. Według niego, tamtejsi kontrolerzy mają prawo "utrudnić opuszczenie pojazdu" gapowiczowi, jeśli ten odmawia zapłacenia mandatu lub okazania dokumentu tożsamości. Ma to na celu dowiezienie gapowicza do najbliższego pracownika nadzoru ruchu MPK lub funkcjonariusza policji. - Ale już nie możemy stosować tego przepisu - przyznał wczoraj Robert Chrzanowski, prezes sieradzkiego MPK. - Wszystko zmieniło się po sprawie z Gorzowa Wielkopolskiego.

Maciej Kałach, Jakub Kusiak
Więcej czytaj na stronie: Polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kontroler musi szkać uczciwych gapowiczów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stwierdzając, że przesadza rzecznik, stwierdzasz, że przesadza polskie prawo. On je tylko cytuje i nakazuje się do niego stosować. Choć mam bilet miesięczny, jazdy na gapę wcale nie uważam za kradzież i oszustwo. Oszustwem jest to,że wrocławskie MPK obiecuje mi dojechać w 25 minut na uczelnię, kiedy naprawdę jedzie się niemal 40, kiedy marznę i moknę na przystanku, bo kolejny autobus wypadł z trasy, kiedy trzęsę się z zimna w tramwaju, bo ogrzewanie można włączać dopiero poniżej iluś tam stopni i tak dalej, i tak dalej. To jest oszustwo. A nie to, że jakiś dzieciak przejedzie sobie dwa przystanki na gapę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja już nie rozumiem! Dla mnie jazda bez biletu jest kradzieżą i oszustwem, a prawo nie powinno chronić złodziei. Pan Rzecznik przesadza. Łapać, trzymać gapowiczów i oddawać policji, tak być powinno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.