Facebook Google+ Twitter

Co Ci to przypomina?

Czytając „Nieznośną lekkość bytu” Milana Kundery, natrafiłam na pewien fragment. Czemu jestem taka tajemnicza i mówię pewny? Gdyż chcę zaproponować Tobie Czytelniku, byś sam ten fragment przeczytał i odpowiedział: co Ci to przypomina?

Fragemnt książki Milana Kundery

„Tam, gdzie pełną władzę ma jeden jedyny ruch polityczny, znajdujemy się natychmiast w krainie kiczu totalnego. Jeżeli mówię totalnego, oznacza to, że wszystko, co narusza kicz, jest eliminowane z życia: każdy przejaw indywidualizmu (dlatego że każda odrębność jest plunięciem w twarz uśmiechającemu się braterstwu), każda wątpliwość (dlatego że kto zaczyna wątpić w drobiazgi, musi skończyć na zwątpieniu w życie jako takie), ironia (dlatego że w krainie kiczu wszystko należy traktować ze śmiertelną powagą), ale i matka, która porzuciła mężczyznę, albo mężczyzna, który woli mężczyzn od kobiet i zagraża świętemu przykazaniu >>kochajcie się i rozmnażajcie się<<."

Odpowiedź nasuwa się sama: gdy to przeczytałam, natychmiast stanął mi przed oczyma PiS. Czy Tobie również? Z góry chcę uprzedzić, że choć wiele mi się w naszej władzy nie podoba, to oskarżanie braci Kaczyńskich o zapędy totalitarne uważam za grubą przesadę. Aczkolwiek fragment ten, napisany przez czeskiego filozofa w 1984 roku przypomina co nieco naszą rzeczywistość.

Przeczytałam fragment raz jeszcze i jeszcze, i nie mogłam opanować uśmiechu. Kundera pisał o komunistach i Stalinie, jak to się więc stało, że przed oczyma stanął mi PiS? Działania PiS, szeroko krytykowane w kraju i za granicą, wciąż jednak mają akceptację dużej części społeczeństwa. Nikt nikogo na zsyłki nie wysyła, ludzie nagle nie znikają. O totalitaryzmie nie ma mowy. Co więc nasunęło mi to – dość dramatyczne przyznajmy – skojarzenie? Pomyślałam o homoseksualistach, przemarszach, o słynnym „Kartoflu” i rzeszy członków PiS, którzy na krok nie wysuną się przed swojego przywódcę. Pomyślałam o „wycięciu Gretkowskiej” i usunięciu Pawlaka. Trudno opanować myśl, że z naszą demokracją nie jest dobrze. Jest jedno wyjście: uważnie patrzeć władzy na ręce, w razie czego głośno protestować i co najważniejsze – nie popadać w skrajności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak wrażenia po przeczytaniu całej książki?? Ja poluję na nią od 2 miesięcy i nigdzie jej nie ma, chyba będe musiała ją zakupić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.