Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11806 miejsce

Co ciekawego można zobaczyć w Szwajcarii? Suwalskiej

Kiedy znalazłam się w centrum Suwałk, dojrzałam drogowskaz - Cmentarzysko Jaćwingów. Zaintrygowała mnie ta informacja. Trzeba było dojechać do Szwajcarii, wioski, która dziś jest dzielnicą Suwałk, założonej przy trakcie kowieńskim w XIX w. W pobliżu znajduje się rezerwat archeologiczny - Cmentarzysko Jaćwingów właśnie.

Na okolicznych pagórkach pasą się krowy i konie. Szwajcaria. / Fot. Jola PaczkowskaMożna dojechać autobusem, wysiąść na przystanku Suwałki, Szwajcaria i dalej dojść do celu. / Fot. Jola PaczkowskaMożna dojechać autobusem, wysiąść na przystanku Suwałki, Szwajcaria i dalej dojść do celu. Nie jest to proste, gdy wokół żywej duszy. Na okolicznych pagórkach pasą się krowy i konie. Szwajcaria. Można pojechać autem w kierunku Budziska. Około 300 m za osadą, na łuku drogi trzeba skręcić w lewo w gruntową drogę, prowadzącą stromo w dół (jest mały drogowskaz, ale dość trudno go w tym miejscu zauważyć).

Naszym oczom ukazuje się czerwona tablica: Rezerwat przyrody. Cmentarzysko Jaćwingów. / Fot. Jola PaczkowskaCmentarzysko składa się z 70 grobów płaskich i kurhanowych. / Fot. Jola PaczkowskaDocieramy na miejsce. Naszym oczom ukazuje się czerwona tablica: Rezerwat przyrody. Cmentarzysko Jaćwingów. Wysoko nad nią - inna tablica, z zakazami. Szkoda, że nie ma najdrobniejszej wzmianki o miejscu. Dopiero w domu dowiaduję się, że dla ochrony cmentarzyska utworzono specjalny rezerwat przyrody. Znalezione tu cenne eksponaty, m.in. broń i ozdoby w pochówkach typu książęcego, można obejrzeć w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Następnym razem.

Przed nami najciekawsze i najbardziej znane w Szwajcarii cmentarzysko - składa się z 70 grobów płaskich i kurhanowych. Pochówki szkieletowe w jamach lub pod kurhanami odbywały się tu w II-V w. n.e., a pochówki ciałopalne od V w. n.e. O, teraz dopiero rozumiem, w jak odległą przeszłość się przeniosłam.

Co za miejsce! Jaki las! Jakie polanki, widoki z góry. A do tego piękna słoneczna pogoda. Bujna zieleń, świeży zapach trawy, ziółek, kwiatków i owoców leśnych. I co ważne - żadnych śmieci! Wydaje się, że tu czas zatrzymał się w miejscu.

Kurhany (mogiły) mają kształt stożkowatego kopca, w obstawie kamiennej, w którym znajduje się komora grobowa z pochówkiem szkieletowym lub ciałopalnym. / Fot. Jola PaczkowskaPodchodzimy bliżej. / Fot. Jola PaczkowskaJaćwingowie to wymarły w XIII wieku lud bałtycki, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami, prawdopodobnie wywodzący się od Bałtów, którzy napłynęli na ziemie Suwalszczyzny w IV lub III w. p.n.e. Posługiwali się językiem jaćwińskim lub dialektem języka pruskiego, ale nie posługiwali się pismem, więc nie zostawili źródeł pisanych. Ślady ich języka przetrwały głównie w nazwach i nazwiskach. Większość używanych dziś na Suwalszczyźnie nazw jezior, rzek, uroczysk, a także niektórych miejscowości jest pochodzenia jaćwieskiego. Do nazw takich należą m.in. Hańcza, Wigry, Wiżajny, Szurpiły, Szelment.

Jakie widoki z góry! / Fot. Jola PaczkowskaW powietrzu świeży zapach trawy, ziółek, kwiatków. / Fot. Jola PaczkowskaJan Długosz opisując w swych "Rocznikach" wyprawę Bolesława Wstydliwego na Jaćwingów w 1264 r., tak ich scharakteryzował: "Mieszka zaś naród Jaćwingów w północnej stronie, graniczy z Mazowszem, Rusią i Litwą i ma język w dużej mierze podobny do języka Prusów i Litwinów i zrozumiały dla nich, a ludy dzikie, wojownicze i tak bardzo żądne sławy i pamięci, że dziesięciu spośród nich walczyło ze stu wrogami, zachęconych tą jedyną nadzieją i świadomością, że po śmierci i zagładzie ziomkowie będą ich sławić pieśniami o dzielnych czynach. To usposobienie przyprawiło ich o zgubę, ponieważ mała garstka łatwo ulegała liczebnej przewadze tak, że powoli niemal cały ich naród wyginął, ponieważ nikt z nich nie cofał się przed nierówną walką, ani nie starał się uciec po wdaniu się w walkę."

Więcej przeczytasz tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Wdzydze Kiszewskie? byłam, widziałam, polecam....

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak przy okazji to oczywiście +5. Jakby zebrać wszystkie artykuły o miejscach takich jak Szwajcaria Suwalska, powstałby całkiem niezły wakacyjny przewodnik po Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak już przy Szwajcarii Kaszubskiej jesteśmy to warto się wybrać do Wdzydz Kiszewskich- piękne jeziora i skansen. http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, a potem do Szwajcarii Kaszubskiej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Szwajcaria_Kaszubska Szwajcarii Bałtowskiej (ciekawa nazwa - drugi człon) http://www.turystyka24h.pl/wpis_szwajcaria-baltowska-narty-jakich-nie-znacie-6512.html
Ile jeszcze ciekawostek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba m u s z ę się udać do tej Suwalskiej Szwajcarii i dociec skąd wzięła się taka nazwa. Musi być jakaś legenda. Może założyli ją zołnierze zaciężni szwajcarscy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.07.2009 00:40

Oj przydaliby się dzisiaj Jaćwingowie wśród Polaków. Mogliby ich wiele nauczyć - na przykład walki z otwartą przyłbicą.... :-))) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wow! Ale niespodziewanka! Niesmowite! Po 1) Jolu , znajdujesz takie rewelacyjne ciekawostki i robisz niesamowity reportaż z maleńkiej igiełki. po2) jest mi ogromnie miło , że pomyślałaś o mnie, a po 3)
Muszę opowiedzieć o tym moim szwajcarskim przyjaciołom.
Dziękuje serdecznie i szczególnie gdyż do suwalszczyny ma pewien sentyment.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gwiazdka za opis ciekawego miejsca. Moze po Twojej relacji miejscowi postaraja sie o tablice z informacja. Kto ma to zrobic ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.