Facebook Google+ Twitter

Co czwarty Hiszpan wierzy, że Słońce krąży wokół Ziemi

Jedna trzecia hiszpańskiej populacji uważa, że ​​ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury, natomiast jedna czwarta jest przekonana, że Słońce krąży wokół Ziemi. Badania ujawniają poważne braki w wiedzy naukowej wśród Hiszpanów.

Jedna trzecia Hiszpanów uważa, że ​​ludzie żyli w tym samym czasie, co dinozaury, natomiast jedna czwarta jest przekonana, że Słońce krąży wokół Ziemi. Badania ujawniają poważne braki w wiedzy naukowej wśród Hiszpanów.

 / Fot. By Bartolomeu Velho (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsChociaż dane są zaskakujące, należy zauważyć, że wyniki poprawiły się od czasu ostatniego badania, które przeprowadzono w 2006 roku. Zebraniem i analizą materiału zajmuje się Fundacja Nauki i Technologii (Fundación Española para la Ciencia y La Technologia). Dziewięć lat temu, Hiszpanie odpowiedzieli poprawnie na 58 procent pytań, natomiast w najnowszym badaniu udzielili około 70 procent właściwych odpowiedzi. Mimo tego, wiedza naukowa pośród hiszpańskiego narodu nadal pozostaje na kłopotliwym poziomie.

Ponad 11 procent ludzi nie wierzy, że człowiek pochodzi od zwierząt. Takie przekonanie, może być powodowane postępowaniem Kościoła katolickiego, który zakazuje wszelkich wzmianek o ewolucji w hiszpańskiej telewizji. Już w 1971 roku, w czasach dyktatury generała Francisco Franco, jeden z księży będący konsultantem do spraw mediów, zabronił poruszania tematyki tego rodzaju w publicznej TV.

Szczelinowanie - proces wydobywania gazu poprzez wiercenie i tworzenie pęknięć przy wykorzystaniu wtłaczania specjalnego płynu pod wysokim ciśnieniem, który rozszerza szczeliny w skale i pozwala na pozyskiwanie gazu łupkowego. Okazuje się, że 24 procent badanych jest przeciw, a 17 procent deklaruje się jako zwolennicy tej metody. Przy tym, aż 43 procent Hiszpanów przyznało, że nie mają pojęcia, co oznacza kluczowy termin.

Zainteresowanie nauką wydaje się być domeną mężczyzn, gdyż chęć pogłębiania swojej wiedzy wyraża 20 procent Hiszpanów. Kobiety opowiadają się dwukrotnie rzadziej (10 proc.) za taką potrzebą. "Tą różnicę można tłumaczyć brakiem widoczności kobiet naukowców, w tym nagradzanych; liczba kobiet, które zdobywają nagrody naukowe to ledwie 5 procent" - powiedziała Carmen Vela, sekretarz stanu ds. badań i rozwoju.

60 procent Hiszpanów utrzymuje, że nauka przynosi więcej korzyści, niż strat. W 2012 roku takie zdanie wyrażało 53 procent badanych.

27 procent Hiszpanów opisuje homeopatię jako dziedzinę "bardzo lub ściśle naukową", zaś 14 procent podobnie postrzega astrologię. Prawie 46 procent osób mówi, że antybiotykami nie można wyleczyć chorób wywoływanych przez wirusy, a jedynie te zainicjowane przez bakterie.

Wielu Hiszpanów (54 proc.) jest przeciwnikami elektrowni jądrowych. Przy czym, 27 procent uważa, że wszelakie możliwe promieniowanie jest dziełem człowieka. W rzeczywistości około 80 procent radiacji na jaką jesteśmy wystawiani przez całe swoje życie, pochodzi z naturalnych źródeł, jak promieniowanie kosmiczne i radon, który występuje w ziemi i skałach. 42 procent Hiszpanów nie aprobuje genetycznej modyfikacji roślin.

Badania pokazują, że Hiszpanie domagają się więcej informacji naukowych od mediów. Około 60 procent osób twierdzi, że ilość materiałów naukowych w prasie, radiu i telewizji, jest "niewystarczająca". Jedynie media cyfrowe zaspokajają zapotrzebowanie na tego rodzaju wiedzę.


źródła: thelocal.es
elpais

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

/Zwolennicy kreacjonizmu wytłumaczcie proszę jak Adam i Ewa zaludnili świat...?/

Jak to jak. Pracą w pocie czoła! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać po niniejszych wypowiedziach co najmniej 20 % nie wierzy w naukę którą jest EWOLUCJONIZM! ("Co do pochodzenia człowieka od zwierząt to nie jest to potwierdzone naukowo"...?!?!?") Nauka potocznie nazywana "teorią ewolucji" która już za czasów Darwina udowodniła skąd pochodzą nowe gatunki w tym gat. Homo sapiens, została uznana oficjalnie przez watykan (za sprawą JPII). Ale jak widać nie do wszystkich to dotarło. Prawdopodobnie bardziej słuchali na religii niż na biologii. Ludziom zamiast trudu nauki bardziej pasuje "Pan Bucek stworzył i basta..."! Zwolennicy kreacjonizmu wytłumaczcie proszę jak Adam i Ewa zaludnili świat...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha, bardzo ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorowi tekstu a także osobom komentującym pozwolę sobie zadedykować cytat Stanisława Jerzego Leca:

"Bądźmy ludźmi choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy czym innym."

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w Polsce wierzą, że za 50 zł. od łebka Jezus się spotka z kibicami na stadionie i da im życie w obfitości. Pośrednikiem będzie afrykański szaman Bashobora.

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kościół może mieć wpływ nawet na drogówkę, ale oddziaływanie na społeczeństwo to interakcje zupełnie innego rodzaju i jakości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do pochodzenia człowieka od zwierząt to nie jest to potwierdzone naukowo, więc faktycznie to tylko kwestia wiary a nie wiedzy ;) A co do wpływu kościoła na tv, to może za Franco takowy był, nie wierzę, że po latach rządów Zapatero kościół ma tam takie wpływy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Numerolog? Któż zacz? ;)
Czy to ten, co korelacje miedzy liczbami stara się przekuć w związek przyczynowo skutkowy? Z zastrzeżeniem, że rzecz może dotyczyć nie tego, a równoległego świata ? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam takiego doświadczenia. Nawet jako numerolog :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam kilka filozofii "wypadkowej" ;)

Raz, dwa, trzy, wypadnij ty!
Niekiedy jest bardziej żołniersko: ty, wypad ! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.