Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28523 miejsce

Co czytają znani ludzie? Mariusz Szczygieł uchyla rąbka tajemnicy

Zastanawialiście się kiedyś, co czytają słynni pisarze? I inni ludzie, znani ze szklanego ekranu, scen teatralnych, radiowego odbiornika? Postanowiliśmy to sprawdzić. Dziś rąbka tajemnicy uchylił Wam Mariusz Szczygieł - mistrz reportażu, pisarz, dziennikarz. Laureat wielu nagród, a przede wszystkim ciepły, serdeczny, ujmujący człowiek.

 / Fot. Filip Sklenar, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:MariuszSzczygiel_2008_1.jpg&filetimestamp=20080825095659Jakiś czas temu proponowaliśmy Wam udział w nowej akcji: Autorzy polecają książki. Dziś mamy dla Was kolejną propozycję: teraz to już nie autorzy W24, ale pisarze, dziennikarze, aktorzy, będą zdradzać, po jakie pozycje sięgnęli w ostatnim czasie. W każdy piątek opublikujemy krótką notkę.

Czekamy też na Wasze propozycje: czyje rekomendacje chcielibyście przeczytać? Wpisujcie w komentarzach imiona i nazwiska Waszych ulubieńców. Postaramy się ze wszystkimi skontaktować! Dziś rąbka tajemnicy uchyla Mariusz Szczygieł.

Co czyta Mariusz Szczygieł?


- Czytam Michela Houellbecqua: Mapę i terytorium i Zeptej se taty (Spyta tatę) czeskiego pisarza Jana Balabana, którego książkę Możliwe, że odchodzimy właśnie wydało wrocławskie wydawnictwo Afera.

Dlaczego Houellebecq i Balaban?


Dziennikarz przyznaje, że autora "Możliwości wyspy" czyta po trosze z ciekawości, ponieważ chce wiedzieć, co zachwyca innych. Inaczej jest z Balabanem: - Muszę napisać o nim do "Gazety Wyborczej" - objaśnia. - To najlepszy współczesny pisarz czeski, ale zupełnie nie czeski - dodaje.

Mariusza Szczygła nikomu nie trzeba przedstawiać: pisarz, dziennikarz, jeden z najbardziej znanych polskich reportażystów. Jest ceniony nie tylko w Polsce - to właśnie jego nazwisko, obok m.in. Wojciecha Tochmana, pojawia się w zagranicznych publikacjach, poświęconych sztuce reportażu.

W 2007 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike za książkę "Gottland", w 2009 roku został uhonorowany Europejską Nagrodą Literacką.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

p. Mariusz Szczygieł to jedna z bardziej interesujących tzw. piszących osób - jest świetny i lubię jego poczucie humoru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam go za jednego z lepszych współczesnych dziennikarzy. Reportaże z Czech zawarte w książkach powinny być lekturą obowiązkową bo zmieniają a może porządkują obraz naszych południowych sąsiadów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

uwielbiam i CZYTAM Pana, Panie Szczygło

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś kojarzył mi się wyłącznie z telewizyjnym talk show ''na każdy temat'' - tak bodajże brzmiał tytuł. Dopiero po latach zaznajomiłem się z jego reportażami. Fragmenty ''Gotlandu'' można poczytać na łamach Angory. Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.