Facebook Google+ Twitter

Co dalej z ustawą metropolitarną? Debata na Uniwersytecie Śląskim

O przyszłości ustawy metropolitarnej dyskutowali dzisiaj na Uniwersytecie Śląskim były wojewoda śląski, Tomasz Pietrzykowski, prezydent Sosnowca Kazimierz Górski oraz były szef MSWiA Krzysztof Janik.

10 marca w gmachu Uniwersytetu odbyła się debata na temat przyszłości ustawy metropolitarnej. W debacie wzięli udział były wojewoda śląski, Tomasz Pietrzykowski, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Krzysztof Janik oraz prezydent miasta Sosnowca, Kazimierz
Górski. Wszyscy podkreślali rolę i znaczenie, jakie ma dla województwa śląskiego powstanie ustawy metropolitarnej.

Kazimierz Górski mówił podczas debaty, że wprowadzenie ustawy metropolitarnej jest szansą na wykorzystanie potencjału gospodarczego Śląska. Jego zdaniem dziś stawia się miastom duże wyzwania, ale nie daje się na ich realizacje pieniędzy.

Z kolei Pietrzykowski podkreślał że ustawa metropolitarna daje i dopasowuje narzędzia do realizacji
celów miast, które są często zróżnicowane. Podkreślał, że bez ustawy takie regiony jak Śląsk czy Trójmiasto nie poradzą sobie z konkurencją.

Przypomnijmy, że prace nad ustawą metropolitarną rozpoczęły się w 2006 roku. Według założeń do niej, ma powstać 12 obszarów metropolitarnych w skład, których ma wchodzić jedno duże miasto oraz tereny funkcjonalnie z nim związane. Związku metropolitarne mają realizować i zaspokajać takie potrzeby mieszkańców metropolii, jak kwestie gospodarki przestrzennej, transportu zbiorowego oraz dróg. Ustawa dawałaby także możliwość członkom związku wspólnych działań w takich dziedzinach, jak ochrona środowiska, gospodarka odpadami komunalnymi, edukacja czy ochrona zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.