Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7037 miejsce

Co dalej z Zofiówką? Niszczeje dawny szpital psychiatryczny w Otwocku

Otwock. Dwa kilometry na południowy wschód od torów kolejowych, przy ul. Kochanowskiego można dostrzec niszczejący budynek opuszczonego szpitala psychiatrycznego. Obecni właściciele nie mają funduszy na renowację, a tym czasem stuletnia Zofiówka służy do zabaw amatorom paintballa.

 / Fot. Higroskopijny, własność publicznaSzpital, który początkowo usytuowany był przy ul. Wólczańskiej, dzisiaj znajduje się przy ul. Kochanowskiego 10, w samym środku lasu. Mimo bogatej historii oraz statusu jednego z najważniejszych przedwojennych obiektów Otwocka, dzisiaj jest kompletnie zdewastowany. Jeszcze kilka lat temu starostwo powiatowe wynajmowało ochronę do pilnowania tego miejsca. Dzisiaj nikt nie zajmuje się opuszczonym szpitalem psychiatrycznym, a obiekt niszczeje. I problemem nie jest tu akurat stan prawny, bo ten został uregulowany.

Zofiówka Skarbu Państwa i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej

 / Fot. Paulina Żaglewska- Obecnie teren wraz z obiektem należą do Skarbu Państwa oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Współwłasność nie została zniesiona. Panuje między nami zgoda - mówi Bogumiła Więckowska, starosta Otwocka, przedstawicielka Skarbu Państwa, w rozmowie z W24. - Teren został podzielony zgodnie z roszczeniami - 11 hektarów należy do państwa, a 3 hektary to własność Gminy Żydowskiej - dodaje.

Joanna Korzeniewska, kierowniczka Biura Komunikacji Społecznej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej podaje nieco inne liczby, choć też zaznacza, że współpraca ze starostwem układa się dobrze. - Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie jest współwłaścicielem terenu dawnego szpitala dla umysłowo chorych w Otwocku (z 16,5 hektarów do Gminy należy 6,5 ha). Całym terenem w imieniu Skarbu Państwa zarządza starosta otwocki, z którym Gmina Żydowska prowadzi bardzo udaną współpracę - podkreśla Korzeniewska.

Teren został podzielony pomiędzy pełnoprawnych właścicieli, jednak Zofiówka nadal niszczeje. Główny powód tego stanu? Brak inwestora, który zdecydowałby się na remont tego historycznego miejsca.

Nieco historii

 / Fot. Paulina ŻaglewskaZakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów - Zofiówka, wybudowano w 1907 r. Powstał z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi Żydami, założonego przez wybitnych lekarzy neurologów i psychiatrów - Adama Wizela, Samuela Goldflama oraz Ludwika Bregmana. Nazwa placówki pochodzi od imienia Zofii Edelmanowej, która przeznaczyła swoją biżuterię na zakup ogromnego terenu pod budowę tego właśnie szpitala. Głównym organizatorem lecznicy był Samuel Goldflam, który kierował nią do 1926 r.

Obiekt przeznaczony do leczenia chorych nerwowo oraz psychicznie był nowym zjawiskiem w Europie. Do tej pory istniał tylko jeden taki szpital w Niemczech, konkretnie w Zehlendorfie pod Berlinem. Z początku Zofiówka posiadała tylko 95 łóżek. W 1910 r. dołączono do niej pawilon przeznaczony dla kobiet, a w 1926 r. ostatni, wchodzący w skład całej placówki. Tym sposobem w 1935 r. w szpitalu znajdowało się aż 275 łóżek. Leczyli się tutaj niezamożni Żydzi, którymi opiekowano się bezpłatnie. Niewielka liczba chorych korzystała z pomocy finansowej swoich rodzin albo gmin prowincji, z której taki pacjent pochodził. Otwocki szpital chciał przywracać chorych do normalnego życia w społeczeństwie, a za najlepszą terapię uważał pracę.

W 1930 r. Zofiówka była największym sanatorium w Otwocku. Dwa lata później kierownictwo objął tutaj Jakub Piotr Frostig - znany na całym świecie psychiatra, który wynalazł metodę leczenia schizofrenii za pomocą insuliny. Był także jednym z odkrywców późniejszej terapii elektrowstrząsowej. Po jego wyjeździe do USA obiekt znalazł się pod ostrzałem jednej z prawicowych gazet, "Falangi", która zarzucała władzom szpitala sympatie komunistyczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

1
  • 1
  • 11.09.2012 17:29

Niestety szpitala nie da się uratować - politycy od lewa do prawa twierdzą uparcie że są zdrowi i do szpitala już nie wrócą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.