Facebook Google+ Twitter

Co dalej ze sprawą ukarania odpowiedzialnych za stan wojenny?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-30 12:46

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił decyzję o zwrocie do IPN aktu oskarżenia za stan wojenny i zwrócił sprawę do warszawskiego Sądu Okręgowego. Chodzi o akt oskarżenia wobec między innymi Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani.

Sędziowie Sądu Apelacyjnego przychylili się do zażalenia Instytutu Pamięci Narodowej na decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który na wniosek obrony zwrócił sprawę katowickiemu pionowi śledczemu IPN.
Sąd Okręgowy domagał się, by IPN uzupełnił istotne braki śledztwa. Instytut miałby między innymi powołać zespół biegłych historyków do oceny realności groźby radzieckiej interwencji w latach 1980-1981, zwrócić się do zagranicznych archiwów o dokumenty oraz przesłuchać nowych świadków, w tym Margaret Thatcher i Michaiła Gorbaczowa.

W kwietniu 2007 roku pion śledczy IPN w Katowicach skierował do sądu akt wobec dziewięciu osób - członków Rady Państwa PRL oraz Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zarzuty dotyczą między innymi kierowania i udziału w "związku przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw". Główni oskarżeni to generał Jaruzelski, generał Czesław Kiszczak i Stanisław Kania. Żaden z nich nie przyznaje się do zarzutów. W IPN odmówili składania wyjaśnień. Obrona twierdzi, że oskarżeni nie popełnili przestępstwa, bo działali w stanie wyższej konieczności wobec groźby radzieckiej interwencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.