Facebook Google+ Twitter

Co dali z tom Godkom? Spotkanie z Rafałem Adamusem

Rafał Adamus, prezes Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana, był gościem otwartego spotkania, zorganizowanego przez galerię dyskusyjną Godula Fermata w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej.

 / Fot. fot. Sebastian BrudysW kameralnej scenerii prowadzący spotkanie Adam Podgórski, autor książek o Śląsku oraz dyrektor biblioteki, Krystian Gałuszka, prowadzili dyskusję z zaproszonym gościem. Czy gwary, język, dialekt, etnolekt śląski (jak kto woli) ma przed sobą przyszłość? Czy nie zaniknie? Godkę na Śląsku coraz rzadziej można usłyszeć. Nawet bajtle na placu - czyli dzieci na podwórku - rzadko jej używają. A jeszcze dwadzieścia lat temu była powszechnie używana. Dlatego, aby podtrzymać jej żywot, należy jej uczyć.

 / Fot. fot. Sebastian BrudysTymczasem do prowadzenia nauki śląskiego nie ma zbyt wielu chętnych. Po części przyczyną jest brak odpowiednio przygotowanych osób z doświadczeniem pedagogicznym, po części praktycznie całkowity brak środków. Wszelkie podejmowane próby (a było ich sporo), opierają się w 100 proc. o wolontariat. Na dłuższą metę takie podejście jest nieefektywne.

 / Fot. fot. Sebastian BrudysŚląskiej godce potrzeba wsparcia. Jednym ze sposobów jest uzyskanie statusu języka regionalnego. Kaszubom się udało. Dzięki temu na poły martwy kaszubski przeżywa swój renesans. Dlaczego, pomimo wieloletnich prób, dotychczas się nie udało przeforsować tego w parlamencie? Bo to decyzja  / Fot. fot. Adam Podgórskipolityczna, a Śląsk nie ma niestety w Warszawie dobrych notowań. Różnymi sztuczkami prawnymi uchwalenie projektu ustawy o śląskim języku regionalnym nie weszło pod obrady sejmu. Sprawa utknęła w sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, pomimo pozytywnych opinii specjalistów i zaciekłych bojów oddanego sprawie posła Marka Plury.  / Fot. fot. Sebastian BrudysWobec rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu, cały proces legislacyjny musi zacząć się od początku.

Ale Rafał Adamus jest dobrej myśli. Jest niemal pewien, że w tej kadencji parlamentu ustawa o śląskim języku regionalnym doczeka się uchwalenia.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Rechtůr
  • Rechtůr
  • 03.03.2012 10:14

Gottka, bez "G" ale z doppeld "tt", bo to je "rozmowa z Bogym" - eli rzykańe, rzykna Wům sam na uo statku. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Richat
  • Richat
  • 22.11.2011 14:21

zaś te medalikorze łot Wontroby

Komentarz został ukrytyrozwiń
P.Z.
  • P.Z.
  • 20.11.2011 15:03

Smutna ta impreza.
Szkoda o niej pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale postęp jest. Godka sie pisze przez G. Pyrsk!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.