Facebook Google+ Twitter

Co drugi bezrobotny pracuje na czarno

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-02-16 20:51

Bezrobocie jest znacznie mniej dolegliwe niż podają to oficjalne statystyki – takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez… Narodowy Bank Polski Pracy nie szukam Michał Lewandowski Ponad połowa bezrobotnych traktuje urzędy pracy wyłącznie jako instytucję zapewniającą ubezpieczenie społeczne. Na dokładkę niemal co drugi bezrobotny pracuje na czarno.

Przygotowany przez Narodowy Bank Polski raport o rynku pracy w województwie pomorskim nie pozostawia wątpliwości – bezrobocie jest niższe niż podają oficjalne statystyki. Badania przeprowadziły pod koniec minionego roku wszystkie oddziały NBP w kraju.

Dlaczego centralny bank zajmuje się bezrobociem?

– Od lat badamy koniunkturę gospodarczą – tłumaczy Krzysztof Tołwiński z gdańskiego oddziału NBP. – Pierwszy raz uznaliśmy że warto ją ocenić mając informacje o rynku pracy. Na Pomorzu sondowaliśmy reprezentatywną grupę 152 bezrobotnych i 159 przedsiębiorców. Zbiorowy raport dopiero powstaje ale analitycy banku już mówią, że także w innych regionach Polski bezrobocie jest w dużej mierze fikcyjne. –Wyniki są wszędzie podobne – potwierdza Tołwiński.

Zaskoczenia nie kryje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Z badań widać że sytuacja jest inna niżby to wynikało z oficjalnych statystyk – mówi. – Mamy o czym myśleć.

Bo wyniki są szokujące. Aż czterech na pięciu bezrobotnych udaje się do „pośredniaka” nie w poszukiwaniu pracy ale wyłącznie po to, by przedłużać ubezpieczenie społeczne.

– Co miesiąc oferujemy kilka tysięcy miejsc pracy ale sami widzimy że znaczna część bezrobotnych przychodzi tylko po ubezpieczenia – rozkłada ręce Tadeusz Adamejtis, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Okazuje się że bezrobotni są wybredni – 40 proc. z nich odrzuca propozycje z powodu mało satysfakcjonującego wynagrodzenia. Mogą sobie na to pozwolić, skoro również 40 proc. przyznaje się do pracy „na czarno”, głównie w małych firmach. A jeżeli już osoby bez zatrudnienia szukają możliwości zarobkowania, to najczęściej w gazetach, wśród znajomych i w Internecie. Tylko co dziesiąta osoba starała się o etat bezpośrednio w firmach. Ich właściciele – jak ujawniają badania - już dawno stracili nadzieję, że „pośredniaki” staną się kopalniami kadr. Przedsiębiorcy narzekają też na ogromną rotację, która szybko się nie skończy skoro tak wielu ludzi dorabia w szarej strefie, a co piąty bezrobotny przez trzy ostatnie miesiące w ogóle się nie starał o pracę. Wobec takich informacji nawet nie budzi zdziwienia niechęć 56 proc. bezrobotnych do podejmowania pracy poza miejscem zamieszkania. Owszem, są gotowi rozważyć taką możliwość ale pod warunkiem uzyskania znacznie wyższego wynagrodzenia od tego, które mogą otrzymać w swojej miejscowości.

Badania NBP potwierdza praktyka. - Gdy jakiś czas temu organizowaliśmy program "Praca dla Pomorzaniana", który zwracał koszty dojazdów do pracy albo zakwaterowania, od bezrobotnych z Kaszub często słyszeliśmy, że ważniejsza jest dla nich możliwość zjedzenia obiadu z rodziną, niż pracowanie poza domem - opowiada Tadeusz Adamejtis.

Jaka będzie przyszłość? Zdaniem większości przedsiębiorców, korzystna dla bezrobotnych. Właściciele firm planują tworzenie nowych miejsc pracy i wabienie do nich wyższymi pensjami. Bezrobotni są pesymistami - nie liczą, że w najbliższym czasie miejsc pracy będzie więcej. I że coś się w ich zawodowym życiu poprawi.

Bezrobocie na Pomorzu

Na koniec 2006 r. stopa bezrobocia w regionie wynosiła 15,5 proc. i była o 0,6 proc. wyższa od średniej krajowej. Najniższe bezrobocie było w miastach na prawach powiatu: Sopocie (5 proc.), Gdyni (5,9 proc.) i Gdańsku (6,2 proc.). Z powiatów ziemskich najmniej osób bez pracy pozostawało w powiecie wejherowskim (13,6 proc.), a najwięcej w nowodworskim (33,9 proc.)
(Dane WUP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.