Facebook Google+ Twitter

Co drugi polski kierowca rozmawia w trakcie jazdy przez komórkę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-30 07:22

Połowa Polaków podczas prowadzenia samochodu rozmawia przez komórkę i nie używa zestawu głośnomówiącego - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hand_held_phone_in_car.JPG50 proc. Polaków, gdy prowadzi, rozmawia przez komórkę i nie używa zestawu głośnomówiącego. 20 procent badanych prowadząc auto, nie tylko rozmawia przez telefon, ale także wysyła i odbiera SMS-y. Jedynie 18 procent ankietowanych ma w aucie zestaw głośnomówiący. Najczęściej prowadzą auto i jednocześnie rozmawiają przez komórkę mężczyźni oraz osoby bardzo młode.

Do takiego zachowania przyznaje się 57 procent kierowców, ale tylko 38 procent kobiet prowadzących samochód. Aż 65 procent osób w wieku do 29. roku życia deklaruje, że prowadzi i rozmawia przez komórkę bez urządzenia głośnomówiącego. W grupie osób powyżej 60. roku życia - to 20 procent.

Profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że Polacy narażają swoje życie i zdrowie z głupoty i pychy. Jego zdaniem, każdy kierowca wierzy, że jemu nic złego się nie stanie.

Profesor porównuje rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia samochodu do jazdy pod wpływem alkoholu. "Niby wszyscy wiedzą, że jest to niebezpieczne i nie powinni tego robić, ale policja zatrzymuje tysiące pijanych kierowców" - dodaje.

Sondaż GfK Polonia został przeprowadzony w dniach 27-28 października na próbie 1000 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.10.2009 08:58

Publikacja wyników sondażu ma służyć uświadamianiu społeczeństwa skali zagrożenia /tak jak w wypadku jazdy po spożyciu alkoholu/. Prowadzenie rozmów przez kierowcę, w trakcie jazdy pojazdem przez telefon komórkowy bez używania słuchawek stwarza zagrożenie!
Zakaz absolutnie konieczny!!!
* wczoraj na rondzie "cudem" udało nam się uniknąć zderzenia czołowego bo jakaś idiotka plotkowała przez komórkę i "odleciała"

Komentarz został ukrytyrozwiń

I nie uważam to za idiotyczny zakaz. a wprost absolutnie konieczny. Kierowca ma patrzeć przed siebie , ręce trzymać na kierownicy i skoncentrować uwagę na ruch drogowy wokół siebie i własny pojazd będęcy w tym ruchu. Wystarczy. Dodatkowe rozproszenie, dekoncentracja tej uwagi przez telefon komórkowy daje często - fatalne rezultaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

TAKś w CHś grozi za gadanie z telefonu i do telefonu olbrzymi mandat!!!
konkretnie trzymanie go w ręce wystarczy do wlepienia mandatu. Także za pisanie sms, gdy telefon spoczywa na stojaku. Jest to formalnie z a k a z a n e.!!! Zbyt wiele spowodowano kolizji samochodowych z takiego właśnie zabsorbowania i odwrócenia uwagi kierowcy od jezdni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czemu służyć ma publikacja wynków tego sondażu? Czy będzie zakaz włączania telefonów komórkowych w samochodach?

Czyżby parlament nie miał ważniejszych spraw, niż uchwalanie idiotycznych ustaw, których w dodatku się nie przestrzega.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.