Facebook Google+ Twitter

Co dziesiątą osobę dotkną kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznego

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-06-11 10:34

Coraz więcej banków nie robi problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego osobom bez udokumentowanych zarobków. Ten wyścig w sprzedaży kredytów może się jednak skończyć fatalnie - wiele osób nie będzie stać na spłatę rat.

Budowa domu dla większości Polaków oznacza kilkusettysięczny kredyt hipoteczny. / Fot. Katarzyna Prokuska/Gazeta KrakowskaZdaniem Michała Macierzyński z portalu Bankier. pl, problemy ze spłatą kredytów pojawią się na dużą skalę wtedy, gdy gospodarka zacznie wyhamowywać. - Banki w Polsce już interesują się osobami, które mają dochody, tyle że nie potrafią ich udokumentować - mówi Aleksandra Łukasiewicz z Open Finanse. - Są to na przykład ludzie mający 50-procentowe koszty uzyskania dochodów, a więc wykonujący umowę o dzieło. Po ich odliczeniu dochód jest o połowę mniejszy. Wśród grup uprzywilejowanych przez instytucje finansowe są także lekarze, doradcy podatkowi, rzeczoznawcy. Ich zawód cieszy się prestiżem, ale nie wszystkie dochody mogą być udokumentowane.

Co się jednak stanie, gdy na ich pracę popyt będzie mniejszy? - Można szacować, że około 10 proc. kredytobiorców może mieć problem ze spłatą kredytów. Odsetek ten będzie jeszcze większy, gdy gospodarka zacznie wyhamowywać - mówi Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier. pl.

Kłopoty mogą się pojawić także dlatego, że dziś ceny mieszkań kupowanych za łatwo dostępne i szybko udzielane kredyty są wywindowane ponad ich realną wartość. Ich cena spadnie przy ochładzaniu się gospodarki, więc sprzedaż nieruchomości nie zapewni spłaty kredytu. Ceny mogą spaść także wskutek nowych ustaw. Jednym z takich rozwiązań jest ustawa o spółdzielczości, oddająca w ręce 1 mln lokatorów mieszkania niemal za bezcen. Za jakiś czas na pewno trafią na rynek wtórny, co na pewno spowoduje obniżkę cen pozostałych. W dużych miastach napompowane ceny już spadają, a w innych - nie rosną w już gwałtownie. Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości twierdzi, że do stabilizacji cen doszło już w Warszawie, tam w najbliższym czasie ceny będą rosły o 5-8 proc. rocznie.

- Kłopoty mogą mieć osoby, które już dziś mają raty pochłaniające około 50 proc. dochodów. Problemy pojawią się na przykład, gdy złoty osłabnie lub jeśli nadal będą rosły stopy procentowe franka szwajcarskiego albo gdy straci się pracę na 1,2 miesiące - mówi Michał Macierzyński. Na taką sytuację banki przygotowują się z ubezpieczycielami. Klient zaciągający kredyt hipoteczny, może np. w Commercial Union Polska wybierać wśród kilku dobrowolnych opcji.

- Pakiet podstawowy obejmuje ryzyko utraty pracy i zdolności do pracy, wyższy - dodatkowo ryzyko śmierci i poważnego zachorowania, a najwyższy także ryzyko trwałej i całkowitej niezdolności do pracy oraz poważnego zachorowania - mówi Bohdan Białorucki, rzecznik Grupy Commercial Union Polska.

Beata Sypuła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.